Nezávislý městský stát a paranormální enkláva přístupná Průchody z Portlandu (ME), Portlandu (ME), a Portlandu (UK). Hooverův Mandát z UIU zabraňuje Nadaci ve městě provádět jakékoliv akce.
Tři Portlandy

Kapesní Vesmír/Městský Stát
Založeno | ~1890 |
---|---|
Začleněno | 1915; 1922 |
Objevení Spojenými Státy | 1929 |
Objevení Nadací | 1970 |
Typ Vedení | Starosta-Rada |
Vedení Města | Městská Rada Tří Portlandů |
Starosta | Starosta |
Plocha | ~70 km2 |
Obyvatelé | ~80,000 |
Procházejících za den | ~2500 (průměr) ~12,000 (špička) |
Demonymum | Portlanďan |
Jazyky | Angličtina Moderní Keltština |
Měna | Americký Dolar Britská Libra |
Město Tří Portlandů, běžně nazývané Tři Portlandy, Tři Porty (3Porty) nebo jednoduše Portlandy, je nezávislý městský stát a paranormální enkláva nacházející se v kapesním vesmíru přístupném Průchody z Portlandu, Maine; Portlandu, Oregon a z ostrovu Portland ve Spojeném království. Díky přibližně 80 000 stálým obyvatelům jsou Tři Portlandy největší paranormální enklávou v Severní Americe a jednou z nejvíce osídlených lokací kompletně skrytých za Oponou.
Suverenita Tří Portlandů byla historicky podkopávána Spojenými státy, kvůli nutnosti monitorování a limitování přístupu do města pro uchování normálnosti konsenzu. Od roku 1940 jsou Tři Portlandy v asociaci se Spojenými státy, která zaručuje autonomii města a zároveň právo prosazovat zákony a regulace k ochránění normálnosti v ostatních částech Ameriky.
Záznamy
Pozoruhodné Případy
Důležité události dokumentované Jednotkou Neobvyklých Případů, které souvisejí s Třemi Portlandy a jejich obyvatelstvem.
- Udělejte Portland Divnějším
- Analogové Dítě
- Neobvyklá Vyšetřování
- Sokolníci
- Ředitel Portlandu
- Kos a Sokol
- Comedown Machine
Dodatečné Dokumenty
Dodatečné dokumenty získané Jednotkou Neobvyklých Případů, které poskytují doplňující informace o Třech Portlandech a jejich historii.
- Předběžná Zpráva J. C. Randalla...
- O Vysoké Škole Deer
- Příručka Studenta Vysoké Školy Deer
- Dokumentace Zabezpečeného Zařízení: Oblast-64
- Třetí Zákon
- Those Twisted Pines
- Tři Porty v Bouři
Všechny Dokumenty
Všechny dokumenty získané Jednotkou Neobvyklých Případů, které souvisejí s Třemi Portlandy.
Historie
Původ Tří Portlandů je neznámý a je subjektem mnoha spekulací, ale většinou se předpokládá, že město neexistovalo dříve než bylo město Portland v Oregonu, které bylo začleněno v roce 1851. Parahistorik L. Rowe teoretizoval, že Tři Portlandy mohly být zformovány globálním thaumaturgickým zpětným rázem z 6. okultní války, což by umístilo počátek města do 80. let 19. století. Nejstarší důvěryhodný záznam Tří Portlandů je interní memorandum Britské Okultní Služby z roku 1899 dokumentující aktivity různých tajných okultních spolků v jižní Anglii a přilehlém multiversu; toto memorandum naznačuje, že Tři Portlandy byly v tuto dobu obydlené už alespoň po desetiletí, což odpovídá časové lince Rowa.
V roce 1905 po vyjednávání s lokálním médiem začala BOS1 používat Tři Portlandy jako útočiště pro sidhské uprchlíky z právě probíhajícího kolapsu Avalonu.2 Přestože byla většina uprchlíků nakonec přemístěna na izolovanou část Hebrid, přísun sidhů značně zvýšil populaci města a ponechal trvalý vliv na jeho kulturu a vývoj. Mimo přemisťování sidhů nebyla britská vláda Třemi Portlandy zaujata a raději se soustředila na okultní aktivity na Zemi.
Při počátku První světové války se BOS angažovala v zabránění výpuku okultní války; většina britských pracovníků BOS byla odvolána, což ponechalo Tři Portlandy jeho vlastním aférám. V roce 1915 byla zvolena městská rada a byla zorganizována obecní vláda; toto však Británie neuznala a pokračovala v nakládání s městem jako s panstvím lokálního média. Toto trvalo do roku 1922, než byla městská charta pozměněna tak, aby ve vládě zahrnovala médium jako Starostu.
Téměř totální absence paranormální autority byla rychle využita různými kriminálními organizacemi, které využívali rozsáhlou městskou síť Průchodů pro vyhýbání se Celnímu Úřadu Spojených Států a — po uvalení prohibice — Prohibičním Agentům. I po skončení světové války dělala BOS málo pro omezení růstu parazločinu navzdory narůstající přítomnosti Britů. Britské úřady však znali strategický význam městské sítě Průchodů a začaly pracovat na jejich aktivním utajování před jinými agenturami pro zachování normálnosti, včetně těch ve Spojených státech.
I přes snahu britských protějšků objevily americké orgány Tři Portlandy roku 1929 poté, co se Prohibičním Agentům podařilo sledovat činnost pašerácké skupiny známé jako Chicago Spirit.3 V souladu s tehdejšími ustanoveními byla existence města skryta a všechny relevantní případy předány Úřadu pro Vyšetřování. Ředitel BOI4 J. Edgar Hoover začal okamžitě proti Chicago Spirit v Třech Portlandech vést tajnou válku. Zatímco byly první razie nadmíru úspěšné, BOI se brzy setkala s odporem občanů a vlády města, kteří nesouhlasili se zásahem do jejich autonomie, což nakonec vyústilo v boj mezi agenty BOI a členy městské rady.
V reakci na to Ředitel Hoover nechal zavřít veškeré známé vstupy do Tří Portlandů a uvěznil každého, kdo se pokusil opustit město nebo do něj vstoupit. Tato situace přetrvávala dva měsíce a skončila až zásahem prezidenta Herberta Hoovera a formulací Hooverova nařízení. Spojené státy garantovali autonomii Tří Portlandů pod podmínkou, že ve městě budou moct působit federální agenti. V obavách z dalších eskalací městská rada nakonec přijala podmínky Hooverova nařízení, i navzdory protestům mnoha obyvatel.
Britská reakce na Hooverovo nařízení byla extrémně negativní, neboť byla garance autonomie Spojených států vnímána jako hrozba jejich rozšiřujících se operací, jmenovitě používání sítě Průchodů. Ačkoli byly přímé střety mezi americkými a britskými agenty vzácné, po následující desetiletí bylo napětí mezi nimi vysoké, protože obě strany vznášely nároky na jurisdikci a snažili se uplatňovat svoji výlučnou autoritu. Vypuknutí Sedmé okultní války v roce 1939 konečně přimělo Britskou Tajnou Službu usilovat o spřátelení s Jednotkou Neobvyklých Případů, což nakonec v roce 1940 vedlo k uzavření Howard-Grantovy dohody, pod níž se Spojené království vzdalo svých nároků vůči Třem Portlandům výměnou za řadu válečných ústupků.5
Během Sedmé okultní války hrály Tři Portlandy významnou roli jako utajená zásobovací cesta a jako útočiště pro Spojeneckou Okultní Iniciativu6, přičemž AOI7 ve velké míře využívala městskou síť Průchodů pro přepravu personálu a materiálů mezi Británií a Severní Amerikou. Výsledkem bylo, že byly v roce 1943 Tři Portlandy napadeny komandem Obskurakorps a Thuleskými válečnými mágy8, kteří byli nasazeni na ostrov Portland a otevřeli Průchod do města, s úmyslem zmocnit se kampusu ICSUT a vyplenit skladiště AOI. Navzdory jeho nečekanosti se nakonec díky spojené síle agentů UIU a BOS, společně se studenty a personálem ICSUT, golemů městské policie a místních občanů podařilo útok odrazit.
Město po válce rapidně rostlo. Globální zpřísnění Opony vedlo k masivnímu vyhánění parahumanistů, okultistů a anartistů z městských oblastí v Evropě a Severní Americe, z nichž hodně vyhledávalo útočiště v paranormálních enklávách, jako jsou Tři Portlandy nebo Backdoor Soho. Status města, jakožto významného paranormálního útočiště, byl ještě víc upevněn v roce 1956, kdy se Prométheovy Laboratoře rozhodly do Tří Portlandů masivně expandovat motivované jeho unikátními zákony o daních a osvobozením od většiny nařízení Opony. Během několika dalších desítek let se z Tří Portlandů stala základna jak pro anartistické aktivity, tak i pro paravědecký výzkum, což odráží mnoho stejných kulturních tlaků, které zformovaly přilehlý Portland, Oregon.
Jakožto část Howard-Grantovy Dohody UIU a BOS souhlasili, že budou pokračovat v utajování Tří Portlandů před ostatními organizacemi pro zachování normálnosti s výjimkou udělanou při Sedmé okultní válce pro usnadnění operací AOI. I když tyto snahy nebyly nikdy zcela efektivní zejména kvůli rozšířenému povědomí mezi paranormálními komunitami v přilehlých regionech, byly považovány za nezbytné, kvůli uchování statusu města, jakožto paranormálního útočiště. Po reorganizaci AOI na Globální Okultní Koalici bylo primárním zaměřením těchto snah ukrytí města před Nadací, která byla — a stále je — považována za největší hrozbu autonomie Tří Portlandů.
Ačkoli byl objev města Nadací do značné míry považován za nevyhnutelný, agenti UIU spoléhající se převážně na memetické dezinformační kampaně dokázali tuto událost oddálit až do roku 1970. Toto značilo začátek zásadního posunu ve vztahu UIU a obyvateli Tří Portlandů: zlepšení veřejného mínění, které se po smrti Ředitele Hoovera v roce 1972 ještě zvětšilo. Lokální nábor do UIU dramaticky vzrostl a do konce desetiletí byla téměř čtvrtina iregulárních agentů z Tří Portlandů.
Koncem sedmdesátých let se Tři Portlandy staly centrem rodícího se Maxwellistického hnutí; vzkvétající paratechníprůmysl a uvolněná Opona z něj udělaly perfektní místo pro transhumanistické náboženství, které čelilo aktivnímu potlačování hlavních organizací uchovávajících normálnost. Jak se během osmdesátých let městem šířil Maxwellismus a paratechní průmysl, GOC odpověděla zřízením Eurtec, paranormálního útočiště kontrolovaného jednou z jejich organizací s cílem vytvořit konkurenční hub pro paravědecký výzkum pod jejich dohledem. Se sponzorstvím GOC Eurtec rapidně rostlo, aby konkurovalo Třem Portlandům, což vedlo k postupné erozi paratechního průmyslu ve městě.
Úpadek paratechního průmyslu byl ještě prohlouben ekonomickým šokem konce Studené války a závody anomálního zbrojení. Zatímco společnost Eurtec nabízela místním podnikatelům velkorysou pomoc, paratechní společnosti ve Třech Portlandech byly ponechány na pospas osudu, což vedlo k téměř totálnímu kolapsu paratechního průmyslu završenému zavřením kanceláří Prométheových Laboratoří. Ve stejný čas se do města začal navracet parazločin, tentokrát ve formě Lighthouse Mafie9
Město se konečně začalo zotavovat až se začátkem nového tisíciletí, a to hlavně díky úsilí portlandského rodáka Vincenta Andersona a jeho paratechnímu startupu Androsonova Robotika. Anderson využil místa, které zanechaly Prométheovy Laboratoře. Založil své korporátní sídlo ve Třech Portlandech a rychle expandoval, což přispělo k obnovení ekonomiky města. To spolu s jeho četnými filantropickými příspěvky po celém městě pomohlo Andersonovi zalíbit se obyvatelům Portlandu, zejména jeho velkému Maxwellovskému kontingentu.
Díky této podpoře bylo politicky nemožné, aby UIU zakročila proti Andersonovi, což vyústilo k obcházení a nakonec úplnému ignorování federálních a mezinárodních omezení ohledně rozvoje paratechinky. Tato zjevná lhostejnost k zachování normálnosti nakonec upoutala Nadaci, která zahájila vleklou kampaň proti Andersonovi a jeho operacím s pouze malými úspěchy. Anderson nadále upevnil svoji společnost ve Třech Portlandech a pomocí Hooverova nařízení se chránil před akcemi Nadace.
Tato situace mezi Andersonovou Robotikou, UIU a Nadací trvala až do roku 2018, kdy bylo zjištěno, že Anderson použil jeho Saker androida k infiltrování vlády Spojených států. Byl vydán zatykač a Anderson zmizel z veřejného života — Nadace i UIU věřily, že byl zajatý Nadací. Andersonova Robotika však stále operovala s Andersonem tajně ve vedení až do jeho konečného zajetí v roce 2024 společným nájezdem Nadace a UIU. Doprovodná razie na ústředí Andersonovy Robotiky v centru Tří Portlandů byla největší koordinovanou akcí UIU od Hooverova obléhání, což vedlo k rozsáhlým protestům a poklesu veřejného mínění na nejnižší úroveň po skončení Hooverovy éry.
Topologie, Geografie a Klima
Kapesní vesmír, ve kterém se Tři Portlandy nacházejí, je trojrozměrný, konečný a ohraničený dvěma eliptickými paraboloidy. Místní gravitace je orientována dolů, podél centrální osy, což umožňuje rozeznání mezi horním a spodním paraboloidem. Dolní paraboloid je pevný povrch, který tvoří půdu; konstantní gravitační vektor a zakřivení povrchu země vytváří malý, ale znatelný sklon. Tři Portlandy na tomto povrchu zabírají přibližně kruhovou plochu soustředěnou kolem nejnižšího bodu pozemního paraboloidu. I když je zakřivení extrémně mělké, stále umožňuje vidět jakýkoliv bod města z jakéhokoliv jiného bodu, což vede k obrácenému horizontu, který může být pro nově příchozí extrémně dezorientující.
Tři Portlandy nemají žádné přírodní astronomické, nebo meteorologické události; cyklus dne/noci a počasí je ale poskytován Starostou. Horní paraboloid, který uzavírá kapesní vesmír, je používán jako obloha; na tento povrch se promítá bodové světlo a s pohybem imitujícím slunce tak vytváří denní světlo. Sluneční čas, poskytovaný tímto umělým sluncem, je podobný slunečnímu času v Portlandu, Maine, ačkoli se časy východu a západu slunce mohou lišit až o hodinu. Počasí, většinou ve formě deště, blízce imituje aktuální počasí v přilehlých oblastech na Zemi.1011
Povrch Tří Portlandů se neustále rozšiřuje od centra města. Rychlost této expanze je obvykle nepostřehnutelná, ale vede k postupné migraci téměř všech stálých struktur. Ve vzdálenosti přibližně třech mil od centra města je neprůchodná, neviditelná bariéra, kterou vytyčil Starosta. Značí okraj města a má název Periferie. Není známo, jak daleko povrch země pokračuje, a vytváří tak oblast známou jako Vnější Periferie; lokální realita v této oblasti se snižuje postupně se vzdáleností od centra města, a tvoří tak přechodný prostor mezi kapesním vesmírem a Venkovním neprostorem. Staré budovy jsou opuštěny, jakmile je expanze města vystrčí do Vnější Periferie, odkud následně pokračují ven a dekonceptualizují se.
Zatímco většina budov ve Třech Portlandech nevyhnutelně směřuje k Periferii v důsledku expanze města, existuje několik struktur, které jsou připevněny na místě relativně k městskému centru a poskytují tím nehybné orientační body. Tyto upevněné body můžou vyrušit normální tok země, což může vyrušit polární městskou mřížku ulic a potencionálně vytvořit slzy v povrchu pod nimi, které odhalují Venek. Proto Městská Rada zavedla přísná omezení pro ukotvení částí města; většina existujících ukotvených bodů byla vytvořena Starostou, pouze malý počet nezávislých kotev je soukromě udržovaných thaumaturgy.
Nejvýznamnějším kotevním bodem je samotný střed města, Náměstí Tří Portlandů. Nachází se zde Městská Radnice a další městské vládní budovy. Náměstí je ohraničeno Kambiovým Kruhem, kde začíná růst města. Rapidní zvětšování v tomto místě zabraňuje stavbě budov a proto je využíváno jako veřejný park. V nepravidelných intervalech, jakmile dojde k dostatečné expanzi, je vnější okraj Kruhu oddělen a připraven pro nový vývoj, což umožňuje nahrazení budov ztracených ve Vnější Periferii.
Největším ukotveným bodem je Prométheovo Náměstí. Bylo vytvořeno v roce 1956 jako urbanistický experiment zaměřený na zřízení centra města. Prométheovo Náměstí obsahovalo lokální ústředí Prométheových Laboratoří, po kterých bylo náměstí pojmenováno.12 Náměstí se vyvinulo ve smíšenou industriální a obchodní zónu obsazenou řadou parabyznisů, které vyžadovali trvalé místo ve městě. Velikost náměstí však způsobila velké škody zvětšujícímu se povrchu města, což vyústilo ve vznik Přístavní Čtvrti nacházející se na závětrné straně náměstí. Toto je místo významné zejícími propastmi, které odhalují Venek. Realita v blízkosti těchto propastí je extrémně tenká, což vede k nejhustšímu umístění Průchodů ve městě, díky nimž je tato oblast hlavním dopravním uzlem.
Jiné významné upevněné body jsou Memorial Park a kampus ICSUT nacházející se blízko Periferie. Kampus ICSUT je zakotven pomocí pokročilé architektonické magie, a tvoří tak největší ukotvený bod, který není spravován Starostou. Přilehlý Memorial Park byl vytvořen Městskou Radou, aby bylo zachováno místo Bitvy u Portlandu a obsahuje památník Sedmé okultní války. Vzhledem ke své blízkosti k hlavní pobočce GOC a zbytkovým efektům ukotvení blízkého kampusu se oblast stala místem pro mnoho zástupců globální paranormální aktivity, včetně Sidhského Konzulátu a lokálního Gormogon Wedge.
Kromě kotevních bodů poskytují další typ orientačního bodu ve městě Stíny. Stíny jsou metafyzické projekce lokací a událostí v přilehlých Portlandech. Zatímco kotevní body uchovávají svoji pozici relativně k městskému centru, Stíny udržují svou polohu relativně k ostatním Stínům a městské síti Průchodů.13 Za normálních okolností jsou Stíny nepostřehnutelné a nehmotné; existují však okultní techniky, které dokáží Stín zviditelnit. Takové struktury, jako například majáky, mají realitu-stabilizující vlastnosti, které způsobují přirozenou manifestaci Stínů. Ve Třech Portlandech je takovýchto majáků připevněných ke Stínu osm a působí jako cenná navigační pomůcka pro síť Průchodů, kvůli jejich silné manifestaci a vysoké viditelnosti.
Vláda a Zákon
Vláda města Tři Portlandy je organizována podle modelu Starosty a Rady, přičemž Městská Rada vykonává legislativní a výkonné funkce pod nominálním dohledem Starosty. Městská Rada je jednokomorový orgán, jehož členové jsou vybírání městskými volbami pomocí přenosného hlasovacího systému k dosažení rovnoměrného hlasování. V těchto volbách mají právo volit všichni trvalí obyvatelé Tří Portlandů, kteří dosáhli plnoletosti; pozoruhodně jsou Tři Portlandy jedno z mála míst, kde mohou volit i duchové.
Městská Rada je zodpovědná za přípravu a schvalování obecních vyhlášek a předpisů, jakožto i za každodenní chod města. Role Starosty ve vládě je z velké části formalita, neboť se účastní jednání Městské Rady pouze zřídka. Místo toho je místní médium Tří Portlandů, Starosta, zodpovědný za celkové zdraví města — denní cyklus, počasí, expanze země, periferní bariéry, kotevní body, elektřina a voda jsou kontrolovány přímo Starostou, i když se věří, že velká část těchto akcí je vykonávána pasivně nebo nevědomě. Přestože je Městská Rada schopna komunikovat přímo se Starostou, nedělá to často.14
Místní vymáhání práva zajišťuje Policejní Oddělení Tří Portlandů, které se skládá z malého důstojnického sboru doplněného dobrovolníky a speciálními bezpečnostními golemy. Kvůli tomu, že má Jednotka Neobvyklých Případů primární jurisdikci nad většinou důležitých vyšetřování, včetně vyšetřování všech zločinů, zaměřuje se Policejní Oddělení Tří Portlandů hlavně na prevenci zločinu a komunitní akce. TPPD15 poskytuje zabezpečení důležitým místním událostem, provozuje pravidelné hlídky po celém městě s cílem odradit od vandalismu a násilí a v případě potřeby pomáhá UIU s vyšetřováním.
Tři Portlandy mají své vlastní městské soudy, které se zabývají porušením městských vyhlášek a řeší většinu občanskoprávních případů. Funkci Federálního soudu vykonává Soud pro Domácí Bezpečnost Spojených Států Tří Portlandů, jeden ze sedmi soudů zabývajících se případy spojenými s Oponou. Soud pro USDS16 Tří Portlandů je odpovědný za schvalování zatykačů pro UIU, projednávání případů podaných Speciálním právníkem a projednávání občanskoprávních sporů mimo jurisdikci místních soudů. Veškerá řízení Soudu pro Domácí Bezpečnost probíhají utajeně, aby se zajistila integrita Opony.
Federální Úřad ve Třech Portlandech vznikl díky Hooverovu nařízení, prvně vydaného v roce 1929 a obhájeného v Paktu o Volném Sdružení podepsaném Třemi Portlandy a Spojenými Státy v důsledku Howard-Grantovy dohody. Podmínky Hooverova nařízení udělují UIU primární jurisdikci ve městě a výlučnou jurisdikci ve všech případech souvisejících s udržením Opony. Vzhledem k velikosti města je lokální kancelář UIU největší v jakékoliv paranormální enklávě a je těsně za kanceláří v Miami.
Tři Portlandy jsou také hlavní základnou náboru iregulárních agentů UIU, neboť jeho různorodá parahumanistická populace nabízí mnoho talentovaných jedinců, ochotných pracovat pro Úřad. Toto začalo platit zejména po smrti Ředitele Hoovera v roce 1972, kdy popularita UIU značně vzrostla — ačkoli nedávné události s Andersonovou Robotikou značně poškodily pověst Jednotky. Spojené operace s Nadací skrz Údernou Jednotku Delta-3 poskytly dodatečnou sílu pro řešení krizových situací, jako byla razie Kanceláří Andersonovy Robotiky, ale přílišné spoléhání na agenty Nadace riskuje porušení Hooverova nařízení a mohlo by tak dále poškodit veřejné mínění o UIU. Z tohoto důvodu jsou plány ohledně dalších spojených operacích ve Třech Portlandech v současné době pozastaveny.
Transport a Infrastruktura
Ulice Tří Portlandů jsou uspořádány podle polární mřížky s přímými "paprskovými" ulicemi vyzařujícími z centra města spojenými soustřednými prstenci v nepravidelných intervalech. Mezi budovami se nachází mnoho úzkých uliček vytvořených expanzí země pod městem. Jelikož jsou Tři Portlandy městem primárně pro pěší, nejsou tyto ulice uzpůsobeny pro motorová vozidla a jsou pro ně z velké části nepřístupné; Městská Rada navíc zakázala osobní automobily a těžká vozidla po celém městě, pouze s několika výjimkami. Místo toho zajišťuje dopravu několik taxi služeb v auto-rikšách, které jsou schopny se navigovat úzkými uličkami Portlandů.
Kromě těchto auto-rikš mají Tři Portlandy robustní systém hromadné dopravy založený na pozemních trolejbusech. Tyto trolejbusy jezdí po všech hlavních "paprskových" ulicích v pravidelných intervalech se speciální expresní linkou spojující Prométheovo Náměstí a Náměstí Tří Portlandů. Používání trolejbusů je pro všechny zadarmo, kromě členů FBI; město nabízí roční průkaz členům UIU za $20. Úřad tuto částku proplatí všem, kdo si o to zažádá.17
Zatímco město zajišťuje elektřinu a vodu pomocí Starosy, komunikační infrastruktura Tří Portlandů je na tom jinak. Přístup k intranetu po celém městě je poskytován kombinací síťových uzlů Maxwellistů, WiFI kavárnami a nezávisle udržovanými linkami. Tento intranet není připojený ke globálnímu internetu a díky tomu nepodléhá filtraci informací, která by byla vyžadována Oponou. Tří Portlandský intranet má své formy sociálních sítí, z nichž nejpopulárnější je Void, lokální klon Twitteru.
Připojení ke globálnímu internetu je poskytováno prostřednictvím protokolu Aethernet od Prométheových Laboratoří, původně spravovaného stejnou společností. Po rozpadu konglomerátu Prométhea město zakoupilo padesátiprocentní podíl v bývalé dceřiné společnosti Prométheových Laboratoří Aethernet a obnovilo jej jako společnost Asterism Communications, která měla sloužit jako obecní ISP. Asterism uzavřel partnerství v s místními Maxwellisty, ve snaze rozšířit a konsolidovat Portlandský intranet a internetovou infrastrukturu, pokrok je však velmi pomalý. Odchozí internetový provoz musí projít filtrací UIU serverů, aby byla zajištěna integrita Opony, což brání přidání dalších přístupových bodů Aethernet.
Školství
Tři Portlandy momentálně postrádají veřejné školy; pokusy městské rady o zřízení školní čtvrti se setkaly se silným odporem občanů s odvoláním na obavy, že by je federální nebo obecní vláda mohla použít k indoktrinaci. Místo toho se základní vzdělání získává prostřednictvím domácích škol a nezávislých komunitních škol. Tyto komunitní školy jsou provozovány jako charitativní činnost a jsou obecně zřizovány a udržovány nelidskými obyvateli města, protože lidští obyvatelé Tří Portlandů mají možnost se zapojit do škol jednoho z přilehlých Portlandů (toto je však UIU silně nedoporučováno, kvůli možným rizikům pro uchování normálnosti). I když jsou vzácné, exitují ve městě i ziskové soukromé školy, jsou ale obecně považovány za horší než komunitní.
Pokud jde o vyšší vzdělání, Tři Portlandy obsahují řadu okultních a neokultních vysokých škol. Komunitní Vysoká Škola Tří Portlandů je z nich ta největší, se zápisem otevřeným pro všechny obyvatele Portlandů. TPCC18 nabízí dvouleté a čtyřleté studijní programy v různých normálních, paratechních a anartistických oborech. Vysoká škola však neučí thaumaturgii nad rámec základů a proto není považována za okultní školu.
Městské oukultní školy jsou dominovány Portlandskou ICSUT, kampusem Tří Portlandů a větví Mezinárodního Centra pro Studium Sjednocené Thaumaturgie. ICSUT, založená v roce 1941 jako jedna z ústupků Howard-Grantovy Dohody, dříve sídlila ve správním ústředí ICSUT, které bylo během Sedmé Okultní Války přesunuto z Londýna. Od skončení okultního konfliktu se ICSUT stala samostatnou technickou a výzkumnou univerzitou s nejvyšším počtem zápisů ze všech areálů ICSUT. Portlandská ICSUT nabízí rozšířené studijní programy zaměřené na pokročilé okultní studium, díky čemuž přitahují studenty z celého světa.
Další významnou okultní vysokou školou je lokální Vysoká Škola Deer. Deer, založena v roce 1948 a ukotvena ke Stínu Vysoké Školy Reed, je často považována za liberální protějšek ICSUT v Portlandech; tyto školy jsou dlouhodobí rivalové. Osnovy Deerské thaumaturgie jsou mnohem méně technicky zaměřené, místo toho se zaměřují na kombinování normálních a okutlních studií. Anartistický program školy je považován za jeden z nejlepších a je základním kamenem instituce. Přestože postrádá lukrativní partnerství GOC, na rozdíl od konkurenční ICSUT, Deer teží z několika velkorysých dotací, včetně toho od Andersonovy Robotiky. Tyto dotace se používají pro financování stipendií pro nelidské studenty.
Demografie a Kultura
Tři Portlandy jsou, s odhadovaným počtem obyvatel 80 000 osob, které ve městě trvale bydlí19, dalece největší paranormální enkláva v Severní Americe. Současné číslo osob nacházejících se v Portlandech je vždy vyšší, kvůli velké transitní populaci, která každý den městem prochází; až 2000 osob pracujících ve Třech Portlandech žije v přilehlých Portlandech na Zemi, spoléhajíc na Průchody při cestě do práce. Ještě větší počet okultistů a anartistů cestuje do města sporadicky pro zakoupení zásob nebo obstarání služeb. Ve výsledku je obtížné zpracovat úplnou a přesnou demografii města, což je problém spojený s absencí jakéhokoliv sčítání lidu.
Průzkumy populace skrz dotazníky přinesly následující výsledky ohledně národnosti/kulturní identity občanů:
Identifikace | Počet Odpovědí | Procento Odpovědí |
---|---|---|
Američan | 1259 | ~36% |
Portlanďan20 | 1012 | ~29% |
Brit | 621 | ~18% |
Sidh | 411 | ~12% |
Jiné/Žádné21 | 197 | ~5% |
Celkově | 3500 | 100% |
Podobné průzkumy přinesly následující údaje o počtech a typech paralidí a jiných osob žijících ve městě:
Identifikace | Procent z Kategorie | Procent Celkové Populace | |
---|---|---|---|
Člověk nebo Paračlověk | — | ~80% | |
Výchozí22 | ~34% | ~27% | |
Thaumaturg23 | ~22% | ~18% | |
Kyborg | ~16% | ~13% | |
Médium | ~11% | ~9% | |
Slabý Ohýbač Reality | ~7% | ~5.5% | |
Věštec nebo Jasnovidec | ~4% | ~3% | |
Biologicky Modifikovaný | ~3% | ~2.5% | |
Lidský Měňavec | ~1% | <1% | |
Jiný Paračlověk | ~2% | ~1.5% | |
Sidh | — | ~13% | |
Duch | — | ~3% | |
Inteligentní Zvíře | — | ~1% | |
Amorfní Měňavec | — | ~0.5% | |
Anekrotický Přízrak | — | <0.5% | |
Polobůh nebo Silný Ohýbač Reality | — | <0.25% | |
Abstraktní Entita | — | <0.1% | |
Jiný Nečlověk | — | ~1% |
Díky propojení s dvěma velkými americkými městy a Spojeným královstvím si Tři Portlandy vyvinuly multinárodní charakter. Sidhská menšina měla na dominantní anglo-americkou kulturu značný vliv a městský status jakožto paranormální útočiště přilákal mnoho různých národností a kultur, z nichž všechny přispěly k diverzitě Tří Portlandů. Obecně platí, že Portlanďané mají tendenci nedůvěřovat autoritám, hlavně těm externím; individuální názor a svoboda jsou vysoce ceněny, ale panuje zde silný 'podtón' náklonosti — to je obzvláště patrné u lokálních Maxwellistů, kteří jsou zodpovědní za mnoho charitativních akcí ve městě.
Tři Portlandy mají, kromě Nového Avalonu, největší zastoupení Sidhů a jsou velkým centrem Sidhské kultury. Výrazný architektonický styl Sidhů lze nalézt na mnoha budovách včetně vnějšku Městské Radnice. Jazyk Sidhů, moderní keltština, je ve městě velmi častý a společně s Angličtinou sdílí status dvou hlavních jazyků, s téměř všemi značkami a oznámeními napsanými v obou jazycích; kompletní plynulost v moderní keltštině je mimo Sidhské komunity poměrně vzácná, většina nativních Portlanďanů však má základní znalost jazyka a portlandská angličtina si z Keltštiny vypůjčila mnoho pojmů.
Zatímco umělci tvoří značně menší část populace než v anartistických enklávách jako Backdoor Soho, Tři Portlandy jsou v paranormální komunitě široce známé pro svoji prosperující uměleckou scénu. Veřejné výstavy a představení jsou časté a relaxovaná Opona uvnitř města umožňuje vystavovat anartistická díla vedle normálních. Zatímco jsou Tři Portlandy, s četnými galeriemi po celém městě zobrazujícími malířská a sochařská díla, nejlépe známé pro své vizuální umění, mají také značnou komunitu výkonných umělců. Na Kambiovém Kruhu se každý všední den konají divadla a veřejné koncerty o víkendech. Nechvalně známé Divadlo All Orpheum se ve městě také občas objeví.
Téměř polovina všech obyvatel Tří Portlandů o sobě říká, že nemají žádnou náboženskou příslušnost, i když jen desetina z nich (přibližně 5% veškeré populace) se označuje za ateisty.24 Křesťanství a jiné "konvenční" náboženství jsou ve městě menšina, přičemž největší základnu má uctívání předků Sidhů (12% populace, většina ze Sidhské menšiny). Těsně za ním Maxwellismus (s 11% populace), který od svého vzniku v 70. letech postupně stoupá na popularitě. Naopak ne-Maxwellistické Mekhanitství je značná menšina. Méně než 1% populace se označuje za Mekhanity, ale ne za Maxwellisty.
Průmysl a Ekonomika
Tři Portlandy postrádají lokální měnu; ve výsledku se většina obchodů uzavírá pomocí Amerického Dolaru a Britské Libry.25 Ve městě je navíc velmi častý směnný obchod; jsou často používány smlouvy na bázi geise pro garantování doručení slíbených služeb, což umožňuje přímou výměnu zboží za práci.26 Tento sektor ekonomie je z většiny neregulovaný a nekontrolovaný, a to i navzdory maximálnímu úsilí Jednotky Neobvyklých Případů a Pekelné Služby Příjmů.
Velká část ekonomiky města je založená na místním paratechím průmyslu, který vyžaduje velké množství citlivých prací, které nemohou vykonávat golemové. Toto odvětví má místo na Prométheově Náměstí, v centru města, ale mnoho start-upů, které si nemohou dovolit zde pronajmout místo, se rozprostřelo po celém městě. Zatímco je průmysl ukotven řadou stabilních společností, jako Andersonova Robotika nebo Vanadox, současné ekonomice dominují rizikově financované start-upy, které často zbankrotují během prvních několika měsíců provozu. I když jsou tyto společnosti úspěšné, často trpí častým odchodem zaměstnanců a chronickými problémy se stabilitou. Jejich rozsáhlost skrz celé město vedla ke gentrifikaci a k nedostatku bytů.
ICSUT a GOC jsou stálým faktorem místní ekonomiky už od 40. let, přičemž GOC sdílí s Portlandskou ICSUT velkou část kontraktů spojených s výzkumem. Kromě studentských výzkumníků zaměstnává ICSUT velké množství místních obyvatel na pomocných pozicích a často spolupracuje s místními společnostmi na velkých výzkumných projektech. Více než stovka mechaniků a thaumaturgických inženýrů je zaměstnána pouze na udržování masivních univerzitních Everhartových Resonátorů. GOC často zadává výrobní smlouvy lokálním partnerům ICSUT.
Vláda si ponechává nárok na všechnu půdu ve Třech Portlandech, která se pronajímá prostřednictvím nájemních smluv na dobu určitou. Povaha těchto nájemních smluv umožňuje městu kontrolovat umístění budov, jak se postupně přibližují Periferii. Nájemné tvoří většinu příjmů města. Přestože je pronajímání od nájemce relativně běžné, byly schváleny pravidla ohledně nájemného a agresivního nepříznivého držení27, ve snaze omezit schopnost pronajímatelů vyžadovat nájemné. Kromě toho udržuje město několik projektů pro veřejné bydlení, aby se vyrovnalo s vysokou mírou nezaměstnanosti. Navzdory těmto opatřením je nedostatek bytů stále běžný. Gentrifikace oblastí kolem Prométheova Náměstí vede k vysídlení mnoha obyvatel s nízkými příjmy.
Protože je většina služeb provozována Starostou nebo golemy, většina příjmů města je utracena na veřejných pracovních projektech. Městská Rada poskytuje fondy pro různé anartistické a paravědecké skupiny skrz město a zaměstnává několik umělců k navrhování veřejných uměleckých instalací. Denní veřejná vystoupení na Kambiovém Kruhu jsou všechna placená z kapsy města a většina času je zarezervována pro nezaměstnané umělce. Efektivita těchto programů je však limitovaná, kvůli golemům zahlcujícím konstrukční práce, které jsou normálně základním kamenem programů pro nezaměstnané. Městská Rada v současné době hodnotí najímání občanů, kteří by sloužili jako městští průvodci pro turisty. Existují však obavy, že by toto podkopalo místní podvodnickou ekonomiku.