Incident z Woodvale
hodnocení: 0+x
blank.png

23. září 1949: Truman oznamuje světu, že Svaz sovětských socialistických republik úspěšně odpálil atomovou zbraň, čímž Spojené státy přestaly být jediným vlastníkem jaderných zbraní.
19. října 1949: Louis A. Johnson, ministr obrany Spojených států, jako americká spojka při Nadaci, předává Trumanově administrativě ultimátum.

Skrz filigránská okna se rýsovaly Alpy, skla jemně pokřivená věkem. V horách se nyní začínal hromadit sníh, který sliboval dlouhou a studenou zimu. Válka si vyžádala, aby si Nadace zřídila neutrální místo pro svá setkání na nejvyšší úrovni, a Dozorci si zvykli scházet se v Curychu. Hotel Schweizerhof se tak v těchto letech stal útočištěm pánů ze "Samarkandského klubu", neformální skupiny třinácti mezinárodních obchodních zprostředkovatelů, kteří si pravidelně na několik dní vyžádali celé ubytování.

Pro ostatní byl tmavý, dřevem obložený pokoj, částečně osvětlený jasným, chladným světlem švýcarského odpoledne, nepochybně známým územím. Ale jediné, na co O5-8 při pohledu na odhalené dřevěné trámy stropu dokázal myslet, byl šokující veřejný skon jeho předchůdce. Mezi okolnostmi svého nedávného vstupu do řad Dozorců a touto záležitostí nyní nejnovější člen Rady zjistil, že si přeje jednodušší dny války, navzdory některým nepříjemnějším aspektům jejích následků. Posadil se k naleštěnému mahagonovému stolu, když si O5-1 netrpělivě odkašlal.

Třináct mužů shromážděných v místnosti bylo v nejlepších časech skleslých. Ale ani černé žertíky a šibeniční humor, které mezi nimi vydávali za kamarádství, teď nikde nebyly znát. To, o čem dnes přišli diskutovat, pokud náznaky v žádosti o schůzku odpovídaly tomu, co si O5-8 myslel, bylo za jeho působení v Nadaci něco zcela nového. A cokoli nového, jak začínal zjišťovat, bylo málokdy dobré. Odhrnul si z čela chomáč rychle šedivějících vlasů, škrtl zapalovačem a zapálil si novou cigaretu.

V čele stolu seděl štíhlý muž v obleku na míru a zúžil oči, tmavě hnědou pleť obličeje měl zbrázděnou rituálními jizvami. Tichým, hlubokým hlasem klidně vyzval k pozornosti. O5-1 neztrácel čas. "O5-3, vy jste náš severoamerický subdirektor. Prosím, informujte Radu."

Obtloustlý muž s prošedivělým plnovousem pomalu vstal, aby oslovil místnost, a urovnal si vestu a zlatý řetízek od hodinek. O5-3 si upravil brýle a chvíli zaváhal, než promluvil, prohlédl si svých dvanáct kolegů u stolu. O5-8 měl dojem, že na starcově spánku zahlédl jedinou kapičku potu.

"Pánové, jak víte, před osmačtyřiceti hodinami obdržela moje kancelář zabezpečený telegram z Pentagonu. Povaha tohoto telegramu byla taková, že jsem nemohl prozradit jeho obsah, a to ani prostřednictvím našich běžných kanálů. Proto se koná mimořádná schůzka. Tady je to, co jsem obdržel."

O5-3 otevřel obálku, vyndal tenký zažloutlý list papíru a odkašlal si, když si dopis upravil do patřičné vzdálenosti od očí. Začal nahlas číst obsah.

"Rusové získali atomovou výzbroj. Rovnováha sil narušena."

Z opačného konce stolu si O5-13 posměšně odfrkl.

"Mezinárodní společenství nyní čelí nepřátelské mocnosti vybavené zbraněmi s neomezeným ničivým potenciálem. Rusové musí být pro dobro světa kontrolováni. Spojené státy vyžadují spolupráci nadace, aby zajistily další přežití lidstva."

Urostlý Dohlížitel se na chvíli odmlčel, aby si znovu upravil brýle a pročistil si hrdlo. O5-8 viděl, jak typicky neochvějný muž před ním zaváhal, a v tu chvíli věděl, že se jeho podezření potvrdilo.

"Nadace má do dvou týdnů předat ministerstvu obrany následující aktiva."

Po místnosti se začalo rozléhat šumění, jak jim všem začala být jasná situace, před níž stáli. O5-8 sledoval, jak v Berlíně neustále roste napětí, a nečinně přemýšlel, jak dlouho bude trvat, než tento den přijde. Tváří v tvář tomuto okamžiku si však nyní připadal, jako by se ocitl na okraji útesu, a jeho cynické spekulace nyní vystřídal rostoucí pocit strachu. Ve svých jiných funkcích, ve svém jiném životě, pozoroval u některých lidí schopnost žertovat a filozofovat, zatímco čekali na svůj osud, aby se pak před šibenicí třásli hrůzou z toho, co si mysleli, že mohou přijmout. O5-8 nyní pocítil nevítanou příbuznost.

O5-3 začal číst seznam anomálních objektů, jejichž vydání Američané požadovali. S prodlužujícím se seznamem sílilo šumění, které přerušovaly výkřiky nedůvěry, když byl zmíněn nějaký předmět z Keter nebo požadována úschova celého objektu. Na konci O5-3 vyjmenoval 53 objektů, 4 lokality a 348 zaměstnanců. V místnosti teď bylo ticho, až na O5-13, který si s nikým konkrétním nemumlal.

"Yóbanny v rot."


Podředitel Lafourche si znovu upravil manžetové knoflíčky. Od té doby, co byl jmenován styčným důstojníkem Spojených států, si na nošení obleku nikdy nezvykl. Ať už šel k jakémukoli krejčímu, vždycky se cítil stísněně, když se oblékal do práce, od bot, které mu manželka neustále říkala, aby si neotíral, až po kravatu, která věčně potřebovala narovnat. Měl teď příliš mnoho zodpovědnosti na to, aby se někdy vrátil k roli agenta Lafourche. Jeho povinnosti teď byly jinde. Ale když si nastřeloval manžety a zapínal kabát, možnost, že si opět každý den oblékne polní uniformu, ho navzdory sobě samému přiměla k úsměvu.

Jeho bezpečnostní atašé stál za ním, prohlížel si osamělé odpočívadlo a dálnici a pozorně hleděl do noci.

"Z těch kukuřičných polí se nic nedostane, Stillwelle. Potvrdili jsme, že jsou všichni pryč?"

Mladší muž se postavil čelem ke svému nadřízenému. "No, chci říct, že jo, ale civilní…"

"Naši lidé, Stillwelle. Jsou venku a na místech setkání?"

Mladší muž obrátil pohled zpět do noci. "Ano, pane."

Lafourche si pomalu, odměřeně povzdechl, strčil si ruce do kapes a opřel se o auto.

"Nic za to nedáš."

Uplynulo několik minut, kdy oba muži nepromluvili ani slovo, jediné zvuky, které se ozývaly, byl šum cvrčků a občasné zašustění procházejícího zvířete na okolních polích. Na dálnici se objevila světla reflektorů a Stillwell ztuhl, když sáhl po sluchátku vysílačky.

Lafourche se znovu postavil. "Blíží se princ z pohádky."

Stillwell do sluchátka intonoval sérii kódových slov potvrzujících setkání, když černý chrysler vjel na příjezdovou cestu a zastavil vedle fordu z krabice od bot Nadace. Ze sedadel řidiče a spolujezdce vystoupili dva muži v černých oblecích, jeden z nich se pohnul, aby otevřel zadní dveře plešatému pánovi s obočím. Třetí muž si rychle natáhl dlouhý pomačkaný hnědý kabát, když v reakci na prohlubující se podzimní chlad opouštěl auto. Shromážděná skupina zamířila k Lafourche a Stillwellovi.

Lafourche se usmál a podal jim ruku. "Dobrý večer, pane tajemníku. Drží se Pentagon v pořádku?"

Americký ministr obrany se nechápavě podíval na Lafourcheho nataženou ruku a pak se podíval na Stillwella po Lafourcheho levici. "Vždycky jste byl příliš známý," řekl ministr Johnson, když Lafourche ruku stáhl. "Tak co? Vaši lidé nás povolali sem do pustiny, abychom vám odpověděli. Rád bych ji dostal hned."

Úsměv z Lafourcheovy tváře pomalu mizel. "Tohle je vážná věc, pane ministře. Nespěchejte s tím. Chtěl jste toho po nás docela dost."

"Za ta léta jste si toho ze státní pokladny Spojených států vzali hodně," prohlásil Johnson jasně, "dalo by se říct, že chceme jen to, co nám patří."

"No a teď," kontroval Lafourche svým nejpomalejším tahákem, "počítáme rubly hned vedle dolarů. Sekretáři."

Mezi pěti muži zavládlo ticho. Pohledy dvou tajemníkových bodyguardů nespouštěly Lafourcheho a Stillwella z očí. Chvíli se ozýval jen zvuk cvrčků a mlha mužského dechu, slabě viditelná v měsíčním světle.

"Trasa volná, pokračujte, přepínám," zapraskalo ve Stillwellově vysílačce.

Mlha Stillwellova dechu pulzovala o něco rychleji než ostatní. Udržoval oční kontakt s bodyguardem před sebou a zvedl sluchátko. "Rozumím. Pokračujeme, přepínám."

"Brzy dostanete naši odpověď, pane tajemníku," řekl Lafourche. "Ale budeme vám ji muset dát asi pět mil odsud. Pojďme."

Johnson přistoupil blíž k Lafourcheovi. "Jestli vás napadlo něco zkusit…"

Lafourche zvedl ruce na obranu. "Kolik, tři další auta v okruhu pěti mil odsud? A stíhací letka zmobilizovaná k tomu, aby na nás přiletěla, jestli se nemýlím, do pekla?"

Johnson neřekl nic.

"No tak, ministře. Nejsme hloupí. Ale máme toho hodně k projednání a v tomhle kukuřičném poli je zatracená zima. Prostě jeďte za naším autem, není to víc než deset minut cesty."

Johnson několik vteřin počkal a pak pokynul svým mužům, aby nastartovali auto. Tajemník si Lafourche a Stillwella ještě jednou prohlédl, než se k nim otočil.

Operativci Nadace zamířili k autu. Lafourche zavolal na americkou delegaci, když nastupoval do fordu.

"Všichni se snažte držet krok. Tady Stillwell jezdí opravdu rychle."


Dvě hodiny v zasedací místnosti a křik se stále stupňoval. Rada se rozdělila na dva víceméně protichůdné tábory; na ty, kteří chtěli okamžitě přikročit k odeslání Trumanovy administrativy, vedené především O5-2 a jeho plánem "vymazat vybranou skupinu sedmnácti osob z historie", a na ty, kteří chtěli Američany uchlácholit protinávrhem, který by jim v různé míře (podle toho, který dozorce zrovna mluvil) poskytl jejich seznam. V čele druhého tábora stála vzácná shoda mezi O5-3 a O5-13.

"Naším posláním je zajistit tyto fenomény ve prospěch celého lidstva," zahřměl O5-2 a pro zdůraznění bouchl do stolu, "a vy byste je vydali pro účely války? To jste se museli zbláznit!"

Věčné váčky pod očima O5-13 se v průběhu diskuse ještě prohloubily, ale O5-8 věděl, že tohle je mnohem hlubší únava, která teď svírá O5-13, únava, která přesahuje to, co může vyvolat pouhá vášnivá hádka. Stařec líně mávl rukou do vzduchu na bojovného O5-2.

"A jaká je naše alternativa? Jestli věříte, že můžete úspěšně zaútočit na úřadujícího prezidenta Spojených států, jste ještě větší hlupák, než jsem si myslel. Mohu jen doufat, že při našem současném žalostném porozumění kauzálním anomáliím budete se svým drahocenným úderným týmem první, kdo projde portálem."

O5-2 teď na čele vystoupily žíly. "Převalte se a zemřete, Velký mistr promluvil! Skvělá strategie!" Svazek papírů spadl vodopádem ze strany stolu, vymrštěn prudkým nárazem pěsti O5-2, která dopadla opodál. Snažil se potlačit svůj vztek a nyní mluvil pomalu a rozvážně.

"Nenechte se mýlit. Jestli Američanům předáme byť jen jediný předmět, první, co ve své bezmezné aroganci udělají, bude, že udeří na Moskvu. Budeme svědky toho, jak třetí světovou válku rozpoutají děti, přesvědčené, že ovládly atom, a nasadí zbraně mnohem strašnější, než jaké vymyslela věda."

O5-2 si prohlédl místnost, která teď poprvé po několika hodinách ztichla. Pokračoval.

"Pokud se tomuto požadavku podvolíme, můžeme si rovnou vykopat vlastní hroby. Nebudeme mít žádnou konsenzuální realitu, kterou bychom mohli chránit. Pokud na to přistoupíme, nemá Nadace smysl. Radioaktivní pustina, které se tak bojí, bude Elysejským polem ve srovnání s tím, co rozpoutají Spojené státy, povzbuzené použitím neznámého."

Místnost zůstala zticha na dobu, která se zdála být O5-8 minutami. Konečně O5-3, čelo zbrocené potem, odpověděl.

"Nevíme, co se stane mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Víme však, co se stane mezi Nadací a Spojenými státy v otevřeném konfliktu."

V tu chvíli místnost znovu vybuchla, nadávky a výkřiky létaly všemi směry, všude byly rozházené papíry, detaily byly tváří v tvář existenciální krizi zapomenuty. O5-8 se opřel a pozoroval probíhající scénu, přičemž si všiml, že si nikdo nevšiml, že tam je. Nikdo, kromě O5-1, který mlčky sledoval vývoj debaty a nyní se přes celou místnost díval O5-8 do očí. O5-8 se zamyslel nad svízelnou situací, v níž se všichni nacházeli, zatímco ostatní dozorci zuřili, a na tichý pokyn O5-1 si v hlavě převracel jednotlivé části řešení. Věci mu najednou začaly zapadat do sebe. O5-8 kývl na O5-1. O5-1 gesto opětoval a s očekáváním se naklonil dopředu.

Nikdo si nevšiml, že O5-8 vzal do ruky sklenici s vodou a vstal. Dopil poslední zbytek vody, aby si pomohl pročistit hrdlo, a pak okamžitě vší silou ztěžkl sklenicí do kamenného krbu přímo za svým místem. Jemný křišťál explodoval, zasypal kamennou výzdobu drobnými kapičkami skla a ohlušil všechny v místnosti kakofonií, která může vzniknout jen při zničení jemného řemeslného díla. Všechny výkřiky ustaly. Všechny diskuse ustaly. Dvanáct ostatních dozorců se nyní obrátilo k O5-8, jehož drobná postava byla nyní středem pozornosti místnosti.

"Pánové," řekl svou lehce berlínskou angličtinou, "mám plán."


Obě auta zastavila na vrcholu nízkého, větrem ošlehaného kopce. Pět mužů vystoupilo ze svých vozidel a shromáždilo se u osamělého dubu. Pod nimi, na severu, byla osvětlená okna a jasné malé body pouličního osvětlení malého města.

Lafourche si přitáhl kabát blíž k tělu proti chladu. "Tam dole, to je městečko Woodvale, 837 obyvatel. To už jste všichni věděli z vašeho předběžného průzkumu místa setkání a okolí."

"K věci," zamumlal Johnson.

"Počítám, že nevíte, že Woodvale je také to, čemu říkáme místo-63A." "Co?" zeptal se Johnson.

Tajemník se zamračil. "Nesmysl, máme kompletní seznam…"

"Ne, nemáte," vložil se do toho Lafourche. "Když jste vznesli požadavky, které jste vznesli, učinili jste tak s nedokonalými znalostmi. Něco, co tu dnes večer hodláme pomoci napravit. Víte, připravili jsme tu něco jako demonstraci. Stillwelle, prosím."

Stillwell otevřel kufr fordu, který patřil Nadaci, a vytáhl z něj černý kufřík. Když se blížil k tajemníkovi, všiml si, že se ruce bodyguardů pomalu přibližují k boulím pod jejich saky. Pomalu otevřel kufřík a ukázal tajemníkovi a jeho mužům jeho obsah.

"Dalekohled," řekl Stillwell. "Každý z vás tam najde jeden pár."

Americká delegace si váhavě dalekohledy vzala. "Na co si to hrajete, Lafourche?" zeptal se tajemník.

"Vaše odpověď. Dostanete ji tady hned. Natrénujte je dalekohledem směrem k městu tam dole. Zjistíte, jak úplný je váš seznam. Stillwell?"

Bezpečnostní atašé se této chvíle obával. Ale Lafourche měl pravdu, nebylo co řešit. Neměl vůbec na vybranou.

Stillwell zapnul vysílačku. "Obvodová kontrola, slyšíte mě, přepínám?"

"Rozumím, přepínám," odpověděl anonymní hlas kdesi v noci.

Krátká pauza. Pak se to muselo stát.

"Odpojte systémy Alfa prostřednictvím Foxtrotu. Přerušte napájení hlavních ovladačů. Evakuujte veškerý zbývající personál."

Stillwell se podíval na Lafourche. Lafourche pomalu přikývl.

"Oblast-63A, stáhněte se. Přepínám."


"To je absurdní," zabručel O5-5, "to je naprosto vyloučené. Američané na nás zaútočí během několika hodin, pokud něco takového uděláme!"

Několik dalších dozorců se k výroku O5-5 připojilo s roztroušeným souhlasem. O5-8 trval na svém.

"Ne, pokud to správně prodáme. Stačí, když je přesvědčíme, že je tu dost skrytých prostředků, aby museli odložit jakoukoli akci proti nám, dokud neshromáždí víc informací."

O5-2 se otočil zády a dál přešlapoval na opačné straně stolu. "Takže nás přijdou zabít příští týden, a ne zítra."

"Ne," pokračoval O5-8. "Získáme čas, abychom přemístili všechno, co můžeme, mimo jejich dosah. Nebudeme schopni získat všechno, ale zabráníme tomu, aby se jim do rukou dostaly ty nejnebezpečnější předměty."

"A co Sověti? Jistě to předvídali a připravují si vlastní plány," vložil se do toho O5-3.

"Nepochybně," odpověděl O5-8. "Ale jejich ultimátum jsme ještě nedostali, i když to nebude trvat dlouho, až se dozvědí, co Američané chystají. Evakuujeme se i z Ruska a východní Evropy."

O5-13 se zahleděl do jednoho z vysokých oken, zabraný do přemýšlení. "Američané budou očekávat nějakou lest," řekl do dálky a nečinně si žvýkal prst, zatímco uvažoval o plánu.

"Síla plánu závisí na místě, které se rozhodneme obětovat."

Celá místnost pohlédla ke konci stolu. O5-1 teď mluvil.

"Nemáme dostatek prostředků, které se nám podařilo utajit před zpravodajskými službami, abychom mohli klást trvalý odpor," intonoval hlavní dozorce. "Ale na území USA je několik míst, která mohou poskytnout potřebný psychologický dopad, aby udržela skeptičtější plánovače v Pentagonu na uzdě."

O5-3 svraštil čelo a v duchu si procházel kontrolní seznamy. "Místo 101 je kandidátem, stejně jako místo 13. Ale jejich příprava by trvala týdny. Ne, já ne…"

"Pro tento účel mám jedno místo na mysli," přerušil ho O5-8. "Bylo by třeba minimální přípravy a jev je natolik omezený, že se sám o sobě ukáže jako rušivý a zároveň vážně neohrozí velkou oblast, jakmile sám vyhoří."

V místnosti bylo opět ticho. O5-9, který po většinu dne mlčel, jen občas souhlasil s O5-2, se odvážil vystoupit. "To je naprosto zrůdné. To nemůžeme dopustit. Ze všech míst, která bychom měli opustit, byste nás chtěli nechat civilisty napospas těm…"

"Ty jsi tam nebyl za války, že ne, devítko?" "Ne," řekl. O5-8 pronesl slova pomalu a krutě.

"Jestli naznačuješ, že účast na nesmyslných masakrech je nutná k diskusi, tak jsem…"

"Celou dobu jsem udržoval krytí. Já i můj předchůdce. Všichni víte, co jsme dělali. Věci, které jsem dělal já. Ve jménu utajení, abych sloužil lidstvu. Nikdo z vás tehdy nevznesl námitky." O5-8 cítil, jak z něj nyní při řeči začínají unikat první stopy hněvu. "Ne, to břímě nesli jiní. Teď, když to přišlo na vás, tato povinnost vůči světu, kterou máte nést v temnotě, se krčíte."

O5-8 se otočil ke zbytku místnosti. "Teď je jen jeden způsob, jak jednat. Otázkou je, zda máte všichni sílu dotáhnout to do konce. O tom nechám hlasovat teď." O5-8 se posadil, ruce se mu třásly pod stolem, aby ho nebylo vidět.

O5-1 promluvil k Radě. "Návrh zní takto."


Zvuky se ozvaly z města pod námi asi pět minut poté, co Stillwell vydal rozkaz. Nezřetelné, šumící hlasy, které musely být hlasy tisíců věcí, jež zněly nejasně jako lidé, a nesrozumitelně si mumlaly. Rychleji a rychleji. Hlasitěji a hlasitěji. Hlasy v dálce doprovázely náhodné výbuchy něčeho, co Johnsonovi znělo jako kroucení kovu, které se nepřirozeně ozývalo plochou prérií pod nimi.

V každém domě dole se rozsvítila světla. Netrvalo dlouho a na pozadí blikajících světelných bodů rozeznal obrysy lidí prchajících ze svých domovů, osamocených v rozlehlé prérijní noci. Proráželi dveře a okna, drali se co nejrychleji k autům, utíkali ulicemi.

Tajemník krátce pomyslel na to, že bude požadovat vysvětlení. Než se mu to podařilo, blikající světla začala pohasínat. Z osvětlených oken a otevřených dveří se táhly chuchvalce stínů, jednotlivá vlákna temnoty jako by tuhla a spojovala se v husté chuchvalce. Kroutící se kovové skřeky se ozývaly stále častěji, nesvětské hlasy mluvily rychleji a dosahovaly horečnatého tempa. Světla města dole se začala měnit, jemná žlutá a bílá ustupovala jednolitému, odpornému odstínu zelené.

Těžko hledal slova. "Co… co jsi to proboha udělal?"

Lafourche nespouštěl ze sekretářky oči. "Jen se na to dívej dál."

Dalekohledem viděl, jak se ulicemi a uličkami táhly tlusté provazy stínu a hledaly prchající obyvatele. Někteří už byli chyceni, pevně drženi v něčem, co vypadalo jako neproniknutelné sítě temnoty. Ti, kteří byli chyceni, byli nyní vlečeni zpět do svých domovů. Třem pozorovatelům z americké delegace bylo jasné, že nikdo neunikne; tma teď obklopovala auta, hadila se pod mosty a lavičkami, neúprosně hledala a nacházela všechny, kdo se pokoušeli uniknout.

Stillwell přesně věděl, co se děje, a nechtěl nic jiného než vyklopit obsah svého žaludku za nedaleký strom a zakrýt si rukama uši. Věděl však, že tento okamžik musí proběhnout podle plánu. Bylo obětováno tolik lidí. Stál na místě a čekal.

Když každého obyvatele vtahovali zpět do jeho domu, světlo blikalo. Tajemník si nejprve myslel, že světla zhasínají, ale brzy si všiml, že místo toho mizí. Stavby začaly zdánlivě blikat, domy náhle mizely, jakmile tma přivinula všechny bývalé obyvatele. Světla města se rychle vzdalovala od jeho okrajů a stahovala se zpět do centra, zatímco se realita Woodvale zmítala v blížící se singularitě.

Poslední světlo, jediné hospodářské stavení uprostřed města, zmizelo, když něco, co vypadalo jako muž, bylo vtaženo zpět dovnitř skrz jeho dveře, mlátilo sebou a křičelo. Dveře se zavřely, světlo zhaslo, budova zmizela a všude bylo náhle ticho.

Tři pozorovatelé sklopili dalekohledy a nyní se dívali na prázdný kus tmy, kde ještě před půlhodinou stálo město s 837 obyvateli.

Ticho, které se rozhostilo mezi pěti muži na vrcholu kopce, jako první přerušili cvrčci. Pak se Lafourche ujal slova.

"Nadace vaše požadavky odmítá. Ať už jsou venku jakékoli síly, které jsou zodpovědné za to, čeho jste byli právě svědky, žádný národ se nemůže obrátit proti lidstvu. Naše mise je větší než vy, větší než Sověti. Je pro celé lidstvo."

Lafourche přistoupil blíž k ministru Johnsonovi a naklonil se k němu, teď už téměř nosem k nosu.

"Pokud Spojené státy americké zasáhnou do jakýchkoli aktiv Nadace nebo se do nich vměšují, vyprázdníme skříně. Všechny věci, které nejsou na vašich seznamech. A to, co jsi viděl, není to nejhorší."

Lafourche se otočil na stranu a odplivl si. "To je naše zasraná odpověď. Sekretářka."

Ve tváři nic neříkajícího ministra obrany se odehrála směsice vážného pohoršení a zděšení. Bez dalšího slova se tři muži americké delegace vrátili k autu a uháněli zpět do noci.

Stillwell se nyní nechal ovládnout instinkty. Zdvojený před dubem zvedal žluč a kyselinu, zvracel a kašlal, ohromnost toho, co právě nařídil, se vyrovnala jen rostoucímu pocitu sebenenávisti. Zůstal klečet před stromem, když se k němu zezadu přiblížil Lafourche.

"Koupili to," podařilo se Stillwellovi slabě.

Lafourche několik okamžiků čekal. "Zatím nejspíš ano. Můžeš čekat, že za pár dní se vyrojí špioni, budou prolézat všechny opuštěné šachty a pouštní údolí v celé zatracené zemi a kontrolovat, jestli nekecáme. Velení říká, že potřebujeme dva týdny. Doufám, že to z toho zvěrstva dostaneme."

Mladý bezpečnostní atašé si přetáhl rukáv přes ústa. "Pane, co je… co bude dál?"

Odmlka. "Chlapče, jak jsi na tom s ruštinou?"


O5-8 pozoroval Alpy z okna osobního vagonu. Stmívalo se už brzy. Než dorazí do Vídně, bude už tma jako v pytli.

"Předal jsem rozkazy severoamerickému subvelitelství," řekl O5-1 ze svého koženého křesla. "Jste připraveni pokračovat?"

Mladší dozorce znovu přemýšlel o svých kontaktech v Káhiře. V Jakartě, Johannesburgu a Bangalore. Už jenom ta logistika byla děsivá, když o ní uvažoval. Poslední věc na světě, kterou v tuto chvíli cítil, byl pocit připravenosti. "Pohybujeme se na váš rozkaz," odpověděl.

Vrchní dozorce přikývl. "Možná tomu nebudete věřit, Hansi, ale tuším, co se vám v tuto chvíli honí hlavou." O5-1 se postavil a zaujal místo u okna vedle O5-8. Vstal a posadil se do křesla. "Jediné, co ti teď můžu říct a na čem záleží, jsou tyto věci. Hlasování bylo pro, nezabývejte se rozdílem. To rozhodnutí bylo učiněno. A tebe jsem pověřil vedením této operace, protože věřím, že se pro tento úkol hodíš nejlépe."

Mladší muž položil ruku na okno. Chlad horského vzduchu na druhé straně mu okamžitě pronikl do konečků prstů. "Řekněte mi, podle vašeho upřímného názoru. Myslíš, že se z toho dostaneme?"

O5-1 se podíval z okna do tmy, hory už téměř zmizely z dohledu. "Nevím."

O5-8 se zasmál, ne zcela bez humoru. "Ani já ne, pane dozorce."

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License