Ach, Kleió, kde jen začít? Tolik se toho stalo a přeci tomu není zase tak dávno. Plynutí času je ošemetná záležitost a nelze jej ignorovat. Tento záznam píšu především ze dvou důvodů. Za prvé, považuji za nutnost uchovat zprávu o tom, co se stalo. Jsem historik a vidím důležitost v zachování momentů z naší minulosti i pro budoucnost této stránky, ať už bude jakákoliv. Za druhé, dochází mi, že jsem poslední a jediná osoba, která tento úkol může splnit. Jsem nejstarším aktivním členem stránky a moje láska k dějepisectví ze mě přirozeně činí dobrého kandidáta pro psaní. Kromě toho si uvědomuji, že minulost je ožehavá věc, která bledne a mění se v mýty, pokud není zaznamenána v kameni. I tak zde prohlašuji, že ani moje mysl není neomylná a leckteré údaje nejsou spolehlivé, neboť nám v daný moment nepřipadalo důležité, aby byly někam zaneseny.
Celý tento text vlastně píšu po svém, byť se snažím navázat na anglické dílo History Of The Universe, které popisuje alespoň vznik a první roky existence anglické SCP Wiki. Při své rekonstrukci historie české větve jsem se snažil udržet co možná nejobjektivnější postoj, ačkoliv jsem sám byl účastníkem celé této historie a často i jejím hlavním aktérem. Je těžké nenechat emoce, aby prosákly do textu, proto se omlouvám kterémukoliv čtenáři, pokud se mi nepodařilo držet linii vyprávění jasnou a správnou. Zároveň se z tradice cítím povinen prohlásit, že svůj úkol přijímám skromně a odevzdaně, neboť někdo historii zapsat musí.
-
Utylike
I. Před vznikem
Tento spis začínám popisem nejstarších překladů z angličtiny do češtiny. Tématika SCP byla v Česku vždy silně spjatá s Creepypastami, a tak se nelze divit, že první české překlady vznikaly na webových stránkách a blozích zaměřených na hororové povídky. Na základě vyhledávání a menšího průzkumu této scény jsem zjistil, že pravděpodobně nejstarší česká překladatelka SCP, je osoba s uživatelským jménem Eyeless Jackie, která přeložila několik starých SCP a příběhů z první série, a to už kolem roku 2015. Jedná se sice jen o několik prvních překladů, a dohledat dnes na internetu cokoliv z této historie je velký problém, ale dá se říct, že kořeny české SCP komunity byly položeny zde.
V následujících letech došlo k různým překladům jednotlivých známých SCP článků na hororových blozích a spisovatelských platformách, jako byli například DarkTown, nebo Wattpad. Komunita SCP byla odjakživa napojená spíše na původní anglickou SCP Foundation, společně s hororovou hrou SCP Containment Breach. Dodnes je časté, že kupříkladu SCP cosplayeři na různých událostech, nemají nejmenší ponětí o existenci širší české SCP komunity. V roce 2016 začal svou působnost YouTube kanál "SCP CZ" a kolem roku 2017 natočil kanál "creepy pasťák" několik čtení SCP článků na svém kanálu, a existovaly i některé SCP blogy, které hostovala doména Blog.cz, a již nejsou dohledatelné, kvůli zrušení platformy v srpnu roku 2020.1 Koncem roku 2017 rovněž vyšla nová hra s SCP tématikou, známá jako SCP: Secret Laboratory, od polského studia, která si rychle získala i několik dedikovaných českých komunit a serverů. Je ovšem třeba podotknout, že fanouškovská základna SCP her, se často vůbec nepřekrývá s fanouškovskou základnou SCP wiki. Jako dodatečnou tečku bych zde zmínil deskovou SCP hru Escape from Site-19, kterou vyvíjí tým z Prahy již od roku 2013, ačkoliv jinak není s českou SCP komunitou nijak propojená.2
Patrně zásadním krokem k rozvinutí české SCP komunity byl ovšem až kanál na platformě YouTube s názvem Pixelorez, který začal roku 2018 nahrávat čtení nalezených překladů SCP, nebo si tyto překlady často vytvářel sám. Vzhledem k vloženému úsilí a kvalitě těchto videí se jednoznačně jednalo o první skutečný krok k vytvoření české komunity Nadace SCP. Díky jeho videům se asi nejvíc podařilo dostat téma SCP do povědomí lidí v Česku, a jeho zásluhy na rozrůstání této komunity nemohou být opomenuty, ačkoliv se v současnosti již SCP ani creepypastám nevěnuje.

Prvním centralizovaným pokusem o vytvoření komunity, která by sdružovala českou a slovenskou SCP komunitu, především za účelem překládání, byla stránka dříve známá jako SCProject, a později jako Čtusi.eu.3 Tu zakládali a následně řídili dva uživatelé, Next-x a Shiro. Vznikla 10. března 2018 a na svém konci měla přes 60 překladů článků, včetně překladů z jiných sérií než té první a rovněž několika překladů příběhů. Některé z těchto překladů si i dnes můžete přečíst na naší wiki, neboť jsme je zachovali po rozpadu této komunity. Více o SCProjectu až u vzniku samotné české větve.
II. Cesta k založení (do 9. 1. 2019)
A tohle je ta část příběhu, kdy do děje vstupuji já sám. Roku 2017 jsem se ponořil do anglické SCP Wiki a zjistil jsem, že neexistují žádné ucelené překlady do češtiny, ačkoliv jsem narazil na některé pokusy, jak již bylo zmíněno výše. Tenkrát jsem používal platformu Wattpad, kde jsem vzácně vydával amatérské psaní příběhů a fanfikcí. Kdybych měl říct, co mě k SCP tolik táhlo, asi bych to nedokázal popsat. Ani po tolika letech vlastně nevím, jak jsem skončil tam, kde jsem. Ale prozradím minimálně to, že můj osobní život byl v této době nepříjemnou realitou, od které se dobře utíkalo do světa nevysvětlitelných zázraků a hrůz. A tak jsem se v prosinci 2017 dal do překládání. Zprvu jsem přeložil několik příběhů z anglické Wiki, základní dokumenty o Nadaci, třídách objektů a úrovních zabezpečení. Následně osobní složky starých zaměstnaneckých postav z anglické, jako byl Dr. Clef, nebo Dr. Gears. Byly to právě tyto postavy, skrze které byly jednotlivé články provázané, co mě tak fascinovalo na světě Nadace. Teprve potom přišly překlady SCP článků jako takových. Do konce roku 2017 jsem měl 34 překladů, přičemž 15 z nich byly SCP. A to byl teprve začátek.
V průběhu roku 2018 jsem překládal a dokonce jsem i něco napsal na anglickou wiki. Překládal jsem v soukromí a sám, protože nebyl nikdo, s kým bych mohl své překlady sdílet. Moji přátelé sice povrchově věděli, co dělám, ale dříve nebo později jsem se začal cítit osamělý ve své práci. Hned začátkem roku jsem začal pracovat na textovém RPG s SCP tématikou, které jsem chtěl na Wattpadu vytvořit pro čtenáře mých překladů. Je pravda že několik měsíců hra i běžela, ovšem nikdy nebyla příliš aktivní. Samotným překladům se ale dařilo lépe. Během pár měsíců se mi podařilo objevit na prvním místě v žebříčku překladů do češtiny na Wattpadu. Po prvním roce překládání jsem měl přes sto článků.
Ale ani to pro mě nebylo dost. Wattpad nebyla ideální platforma pro zveřejňování překladů SCP. Často jsem kvůli tomu musel měnit formát, což mi nevyhovovalo. Ale zároveň jsem neměl zkušenosti s programováním, abych si vytvořil vlastní plnohodnotné stránky. Nejlepší, na co jsem se zmohl, bylo vytvořit si blog, hostovaný na Blog.cz, protože s tím jsem zkušenosti měl. V polovině roku 2018 jsem převedl svoje překlady na nový blog, kde bylo formátování značně lepší, ale přesto velmi omezené. Zkoušel jsem vytvořit i stránku na Wikidotu, ale zkrátka jsem tomu dostatečně nerozuměl na to, abych takovou stránku zprovoznil.
Začal jsem vyhledávat online překladatele a někoho, kdo by se o SCP zajímal víc, než jen povrchově. Koncem roku 2018 se mi konečně poštěstilo narazit na SCProject, který tou dobou byl na vrcholu. Pixelorez četl jejich překlady na svůj YouTube kanál a oni měli sotva hrstku překladatelů. Překladů samotných měli kolem padesáti, ale za to vysoké kvality, protože korekce byla na prvním místě, aby bylo všechno bez chyb. Když Shiro uviděl kolik překladů mám já, okamžitě po mě skočil s tím, že bych se měl přidat a já mu na to i skoro kývnul. Občas přemýšlím nad tím, o kolik jiný by můj život byl, kdybych tenkrát kývnul na jeho nabídku. Ale takové úvahy se do historického díla nehodí. Zkrátka a jednoduše, řekl jsem ne, protože ačkoliv byl SCProject ambiciózní, nebyl to, co jsem hledal. Když jsem viděl jejich komunitu, došlo mi, že by se s tím dala založit stránka na Wikidotu. Tou dobou už jsem dostatečně dobře chápal proces, jakým vznikaly jazykové větve a měl jsem sen o tom, že bychom mohli založit českou větev. Když jsem tohle Nextovi se Shirem řekl, nebyli z toho zrovna nadšení, ale odkázali mě za někým, kdo na serveru byl sotva dva dny, ale kdo měl stejný sen, jako já.
III. Od vzniku po oficializaci (do. 22. 9. 2019)
Tak jsem se na začátku roku 2019 setkal s budoucím administrátorem české větve, kterým byl uživatel s přezdívkou HawkeyeVole. Jak bych Hawka popsal, když už je to tolik let? No, ze začátku byl rozhodně všechno, v co jsem doufal. Naše první konverzace se točila kolem toho, že už stránku měl. Sice byla v základu neotesaná a nedodělaná, prakticky nic na ní nebylo v češtině a já neměl ponětí jak s ní pracovat, ale existovala. Hawk měl stránku, která na první pohled byla to, co jsem chtěl. Já měl více než sto překladů, které jsem mohl začít převádět na jeho stránku a společně jsme tak položili základ toho, co se nakonec stalo českou větví. (Viz historický Google dokument zobrazující všechny tehdejší překlady, poslední úprava 20. října 2019)
9. ledna 2019 se stalo datumem, kdy byla stránka vytvořena, ačkoliv byla ve skutečnosti vytvořená už 30. března 2018, a ačkoliv se s přidáváním nových stránek začalo už o několik dní dříve. Proces převádění nových stránek nebyl složitý, ale byl časově náročný, tudíž mi trvalo několik týdnů, než jsem zformátoval a převedl všechny své překlady. Svůj starý blog jsem ukončil a své překlady na Wattpadu jsem stáhl, přičemž jsem navedl lidi k příchodu za námi. V této době jsme s Hawkem společně vytvářeli adminské stránky a dávali dohromady základy orientace na stránce. On spravoval kód a technickou stránku věci, zatímco já přidával obsah na stránku samotnou. SCProject od nás dal rychle ruce pryč, tak trochu ve znamení nepřátelství, protože se z nás stala konkurence, ale otevřeně jsme nikdy problém neměli. Shiro se s námi dál bavil a vyjadřoval podporu naší stránce, ačkoliv se aktivně neúčastnil.
Kromě mě a Hawka se přidali také někteří členové Discord serveru SCProjectu, jako byli Lukyn150 a
Senterai, ze kterých jsme udělali své první moderátory, aby vypomohli s procesem vytváření stránky. Udělování administrativních pozic bylo zpočátku jednoduché. Kdo dřív přišel, ten dřív dostal. Senterai byl překladatel z SCProjectu, který přešel k nám. Do budoucna se stal na dlouhou dobu adminem po boku mě a Hawka. Za to Lukyn150 byl aktivní pouze na začátku naší existence a po několika měsících přestal být aktivní, avšak své adminské pozice se zřekl až 4. 9. 2020. Jeho největším přínosem pro stránku bylo sepsání prvního českého článku, který nebyl překladem z cizího jazyka. Jeho SCP-150-CZ4 bylo o skleněném půllitru s nekonečnou zásobou piva, a od té doby bylo již smazáno, kvůli nízké kvalitě. Jeho duch však žije nadále, mimo jiné v prvním českém SCP-001-CS a byla by škoda jej zde nezmínit.

Prvních několik měsíců bylo chaotických, ale velmi odměňujících pro nás zakladatele. Každých pár dní přišel nějaký nováček, který chtěl přiložit ruku k dílu. Z těch co vytrvali na stránce stojí za zmínku především AtlasCZ,
Aidam7,
Steven Choros,
Modular,
Blakedin a
raichu00. Spousta nových lidí znamenala mnoho nových překladatelů a během prvních pár měsíců jsme tak měli stránku, která začala vypadat kulturně. Naše aktivita přilákala pozornost Pixeloreze, který se rozhodl, že s námi bude spolupracovat a stal se z něj rychle rovněž administrátor. Hawkeye byl mezitím v kontaktu s mezinárodní SCP větví a měl tak jasné pokyny pro postup k tomu, aby se z naší stránky stalo něco víc. Na základě pokynů jsme pokračovali v překládání důležitých stránek, vytváření a expandování české wiki, a nabírali jsme víc členů. Nová podpora od Pixela znamenala příval nováčků na naší stránku a zhruba v létě 2019 začala zlatá éra české větve.

Z této doby pochází například první dvě spisovatelské SCP soutěže, a rovněž naše první česká SCP a české příběhy. Z lidí, co společně pracovali a překládali, se stali přátelé a komunita. Dodnes nevím, jak jsme toho docílili, ale vím že jsem se na tom podílel a cítím jistou hrdost za to, co se nám společně podařilo. Jenže zatímco naše komunita rostla a dařilo se jí, SCProject stagnoval a pomalu umíral. Měl na tom rozvoj naší stránky nějaký podíl? Dozajisté a mrzí mě to, ale osobně jsem vždy zastával názor, že SCProject nemohl dlouhodobě fungovat, jako překladatelská platforma pro SCP, a již před naším vznikem začal upadat. Vždy jsem věřil, že jedinou cestou kupředu byl vznik oficiální české větve a za tímto názorem si stále stojím. Jednu věc ovšem SCProjectu upřít nemohu, a to sice kvalitu jejich překladů, protože u nás byla korekce článků vždy nedostatkové zboží, ale to odbočuji. Naše větev a SCProject nakonec došly k partnerskému vztahu a obě stránky si navzájem dělaly reklamu, abychom se podpořili.

Díky nadměrnému úsilí mnoha členů jsme na oficializaci nemuseli dlouho čekat. Lehce přes půl roku od zahájení aktivit na stránce jsme se stali oficiální českou větví, neboť se nám skoro v rekordním čase podařilo splnit všechny požadavky mezinárodní větve. Dne 22. září 2019 se tak stalo dnem, kdy se česká větev Nadace mohla připojit ke globální SCP komunitě, jakožto třináctá oficiální mezinárodní větev. Tím byl dovršen původní cíl, který jsme si s Hawkeyem vytyčili a měli jsme ze svého úspěchu velikou radost. Měli jsme stránku, překlady i komunitu. Teď už zbývalo jenom si to všechno udržet.
IV. Hawkova administrace (do 22. 9. 2020)
Naše komunita v průběhu následujícího roku rostla a Discord server se plnil novými členy. Na serveru se ustálila jakási hierarchie, jejíž součástí byla trojice adminů, Hawk, Senty a já, dále Atlas, Aidam a Raichu jako trojice moderátorů, plus Pixel, který držel moderátorskou pozici spíše jako čestný titul. Koncem roku jsme stihli třetí SCP soutěž, a na stránku se dostali další významní členové komunity: korektor DrDickens, překladatel
Dr Dobesh (Grimm), spisovatelka
Brian DAmmas a budoucí moderátor
Hajgrando (Granko), ovšem vzápětí se ukázalo, že naše nová oficiální komunita měla zažít své první otřesy.
Příval nových členů vedl postupně ke konfliktu se staršími členy, a zhruba v době, kdy stránka začátkem ledna slavila výročí založení, došlo k prvnímu většímu incidentu mezi hlavním adminem Hawkeyem a některými nováčky. Jednalo se o první z řady incidentů, které nakonec předznamenaly nutnost změny v komunitě, ale to nemělo ještě dlouho přijít. V průběhu roku se stránka vyvíjela dál. 7. února 2020 byla zavedena nová alternativní doména "scp-wiki.cz". Rovněž byla zavedena slovenská SCP série, aby měli Slováci možnost psát ve svém vlastním jazyce i u nás.5
Další dvě soutěže jsme zvládli v průběhu zimy a jara 2020, kdy na stránku přišlo mnoho dalších nováčků a spousta z nich se do budoucna stala významnými členy, jako například LilyFoxyLu ,
H3G1 (Hegi),
zozi2021,
Petrklic a
chamik (Kubík). Touto dobou se Granko stal moderátorem a na našem Discordu byla také zavedena pomocná role Helper, která byla poté přejmenována na Etickou Komisi, jako takový malý vtip ohledně Nadačního světa, vzhledem k tomu, že naše adminská role se odjakživa jmenovala O5. Krátce po příchodu na server se Hegi a Lily začali angažovat v komunitě a uvolili se, že budou pomáhat v chodu serveru, tudíž dostali roli etické komise, která ovšem kromě nějaké menší autority, neměla žádná dodatečná práva. To se brzy ukázalo být základním kamenem úrazu, na který se nabalovaly další a další problémy administrace.
Vzhledem k rozvržení pravomocí byli jako členové etické komise, tak moderátoři, často neschopni vykonávat své povinnosti, a naši tři administrátoři neměli příliš důvod systém měnit. Senty a já jsme většinu času jenom překládali, já organizoval komunitní soutěže a Hawk mezitím řídil, spravoval a udržoval Discord server i Wiki stránku. Ačkoliv jsme na papíře měli pravomoci, veškerou moc v rukou držel Hawk, což některým členům administrace začalo vadit. Abych se vyhnul očerňování kohokoliv z věcí, které se staly již před lety, dovolím si pouze říct, že se konflikt mezi mnoha členy vystupňoval a v průběhu léta se zakládaly soukromé skupinové chaty a nové servery, kam členové chodili, aby nemuseli riskovat střetnutí. Bylo to poprvé, a ne naposledy v historii naší větve, kdy k něčemu takovému došlo. I přes tyto problémy však komunita nadále vzkvétala a o nové překlady, či české články nebyla nouze. Noví členové, jako například budoucí admin a technik DrCheems a nejvýraznější slovenská členka
Nevada Tomato dorazili na server v létě 2020 a zatímco naše stránka prosperovala, SCProject přestal v této době definitivně fungovat.
Po opakovaných incidentech mezi Hawkem a členy serveru, včetně zbytku administrace, ale začalo být stále jasnější, že se schyluje ke změně. Většina moderátorů a helperů, plus já ze strany adminů, se shodla na tom, že nevěří v aktuální vedení české větve a začala příprava zprávy, která by Hawka přiměla buď ke změně jeho přístupu, nebo k rezignaci. Největší obavou z naší strany bylo, že by Hawk mohl smazat Wiki stránku, nebo Discord server, vzhledem k tomu, že byl hlavním administrátorem obojího. Zpětně si říkám, že taková hrozba pravděpodobně nikdy nehrozila, ale v té době dávaly naše úvahy smysl a stále si stojím za tím, že jsem se tenkrát postavil na stranu komunity. Hawkeye pochopil, že se mnoha lidem na serveru nelíbí jakým směrem komunitu vede a kompletně rezignoval na svou pozici admina. 22. září 2020, přesně na výročí oficializace, jsem se novým hlavním administrátorem stal já a na serveru proběhly velké změny.
V. Nový směr komunity (do srpna 2021)
V průběhu podzimu 2020 byl Discord server zcela přepracován, spolu s rolemi pro překladatele, korektory a spisovatele. Kromě toho došlo k masivním změnám v admin týmu, kde kromě Hawka odstoupil i Senterai, s tím že bude nadále překládat, ovšem jeho aktivita se od té doby razantně snížila. Naopak došlo ke zrušení moderátorských a pomocných rolí, ve prospěch povýšení všech dosavadních členů správy na adminy. Každý nový admin dostal specifické role, aby se roztřídily pravomoce a pole působnosti a tak nám vznikl devítičlenná "Rada O5". Ta sestávala ze:
- Utyho (Mě), v roli loremastera, hlavního překladatele a obecně vlastníka serveru.
- Raichu, jakožto moderátora chatu a serveru.
- Pixela, pro výpomoc s překladem a pomoc s rozhodováním.
- Aidama, rovněž na moderování serveru a jako vrchního diplomata na mezinárodní větvi.
- Atlase, jakožto překladatele, který ovšem odstoupil z důvodu neaktivity už v květnu 2021.
- Granka, který dostal na starost nové role a bodový systém přidělování rolí podle zásluh.
- Hegiho, jenž měl na starost moderování chatu a výpomoc s kritikou, korekcí a překladem.
- Lily, která dostala na starost moderování chatu, organizování komunitních událostí a korekci.
- A Kubíka, který byl nově přidán do admin týmu, aby nahradil Hawka na pozici vrchního technika serveru a wiki stránky.
Kromě toho byly zmírněny tresty za přestupky, vytvořeny nové kanály na Discordu a obecně zvýšena transparentnost s komunitou, ohledně rozhodnutí admin týmu. Kubík přivedl na Discord svého bota jménem Thorn, pro zlepšení funkcí na serveru. Naše snaha byla taková, aby nové vedení nebylo jen na oko jiné, ale aby došlo ke skutečným změnám, které by dokázaly komunitu zachránit od rozpadu. Ačkoliv bych řekl, že tato snaha byla úspěšná, pochopitelně nebyla dokonalá a nový admin tým čekalo hodně snahy, než se komunita mohla ustálit na novém formátu. Hodně věcí se změnilo a mimo jiné vznikl snad ještě větší rozdíl mezi obyčejnými člen komunity a adminy, ale o tom si povíme později. Běh serveru pokračoval a v listopadu 2020 se připojil uživatel Lyppiatt (Xan), který bude v tomhle vyprávění ještě hrát významnou roli. Prosinec 2020 je význačný prvními komunitními událostmi ohledně Vánoc, v rámci nichž jsme uspořádali výtvarnou soutěž, změnili emotikony na serveru na vánoční, znovu zpřístupnili meme kanál pro mezinárodní členy6 a odemknuli jsme stránku pro SCP-001-CS, aby mohli členové začít psát své návrhy na tento slot.
Ještě v prosinci jsem rovněž vydal hlavní stránku pro Zlatou Klec, náš první český kanon. Nový rok a druhé výročí vzniku stránky jsme tak oslavili ve velkém stylu a s optimismem do nového období naší komunity. 10. ledna 2021 jsme symbolicky dokončili tento přechod tím, že jsme vyhověli žádostem mezinárodní větve o sjednocení formátu českých SCP a přešli jsme tak z SCP-CZ na SCP-CS. Toho samého měsíce vznikla česká větev naší sesterské stránky Poutníkovy Knihovny, kterou založil Modular a později přešla pod správu Choroše. Server se přenesl přes období zmatků a nejistot do nového zlatého období. Prvních pár měsíců byla komunita znovu na velkém vzestupu a zdálo se, že všechno funguje dobře.

Na tento další segment budu bohužel muset kompletně změnit tón, jinak si budou čtenáři myslet, že byla tato esej zvandalizována a že následující text byl přidán, aby ubral hloubce historie, kterou zde popisuji. Není tomu tak. Nezmiňoval bych se o té věci, kdyby nebyla tak důležitá pro pochopení kultury a historie naší komunity. 27. ledna 2021 vydal Kubík překlad vtipného anglického článku z anglické Crack-fic soutěže, který přeložil jako Můj Mlienec, Pes. V té době stále ještě nováček Xan, se tohoto vtipu chytil a na Apríla 2021 vydal česky psané pokračování Můj Mlienec Pes 2: V Oblasti-91 Se Nikdy Nic Neděje. Zmiňuji se o tom, protože se tohoto vtipu chytilo tolik členů komunity, že se samotný vtip vymknul kontrole a v srpnu roku 2021 byla vyhlášena první česká Crack-fic soutěž, jejíž důsledky byly na komunitě cítit ještě dlouho po jejím skončení.

30. května vystoupil z administrátorského týmu Atlas, kvůli dlouhodobé neaktivitě a na jeho místo nastoupil Modular, který jakožto admin vypomáhal s technickou stránkou komunity a velmi horlivě překládal. V červnu pak Pixel a Raichu odstoupili jakožto admini, protože se již delší dobu neangažovali v serverové komunitě. A tak se stalo, že se ustálil počet sedmi členů Rady O5.
Během léta se komunita výrazně stmelila v rámci aktivit jako byl výše zmíněný Crack-fic, ale 16. srpna také došlo na první komunitní sraz v pražské čajovně, kterého se zúčastnilo patnáct členů komunity a podobně jako u mnoha jiných věcí se letní srazy staly každoroční tradicí. Rovněž v srpnu vydal Choroš svůj návrh na SCP-001-CS a stal se tak prvním českým autorem, který něco takového zkusil. Konečně, srpen 2021 je významný ještě jedním milníkem v naší komunitě, a to sice zavedením pravidelných komunitních novinek, ve kterých si můžete přečíst, co se v daném období stalo.7 Zprvu novinky vedl Kubík, poté Aidam a Lily, ale později je převzal Choroš.
Jak již možná vyplynulo z textu, v následujících obdobích stránky se často stávalo, že některé aktivity byly předány do rukou novým adminům po odchodu těch starých. Střídavá aktivita a odchody starých členů jsou téma na příště, ale prozatím bych tento spis uzavřel zde, v létě roku 2021, kdy se naše wiki připravovala na druhé výročí oficializace. O tom, co se dělo dál si povíme ve druhé části.
| Část I. (2019-2021) | Část II. (2021-2023) »