SCP-5560
hodnocení: +3+x
blank.png
5560.jpg

SCP-5560

Objekt #: SCP-5560

Třída Objektu: Safe

Speciální Zadržovací Procedury: SCP-5560 musí být zadrženo ve vysokobezpečnostním úložném kontejneru pro elektroniku ve skladovacím křídle Oblasti-64. Všechny počítače používané k hostování SCP-5560-1 musí být izolovány od internetu a interní sítě.

Popis: SCP-5560 je černý 1 TB externí pevný disk označený logem Andersonovy Robotiky. Co se ukládání souborů týče, SCP-5560 pracuje podobným způsobem jako jiné pevné disky s podobnou kapacitou a výrobou. Několik vnitřních součástí SCP-5560 bylo doplněno řadou thaumaturgických symbolů, které byly Nadačními thaumatology identifikovány jako různé formy věštících run.

SCP-5560 obsahuje pokročilou umělou inteligenci dále označovanou jako SCP-5560-1, která se sama identifikuje jako „Corvus“. Díky kombinaci komplikovaných matematických výpočtů, statistické analýzy a thaumaturgie má SCP-5560-1 schopnost přesně předpovídat události následujících 48 hodin. Za předpokladu, že je SCP-5560-1 připojeno k dostatečnému zdroji informací1 objeví se nabídka pro předpovědi.2 V současné době se předpokládá, že SCP-5560-1 tohoto efektu dosahuje věštěním možných časových os a výpočtem těch nejpravděpodobnějších na základě dostupných údajů. Zkoumá se také možnost, že SCP-5560-1 může měnit kauzalitu pro zajištění přesnosti předpovědi.

SCP-5560-1 je plně schopno interakce s uživateli prostřednictvím jakéhokoli počítače, ke kterému je SCP-5560 připojeno. Pokud jsou k dispozici reproduktory, bude SCP-5560-1 mluvit ženským hlasem. Poskytnutí mikrofonu a kamery také umožňuje SCP-5560-1 vidět a slyšet uživatele. V případě, že žádná z výše uvedených možností není k dispozici, SCP-5560-1 využije ke komunikaci příkazový řádek. Komunikace s SCP-5560-1 odhalila, že svou primární funkcí pohrdá a v současné době omezuje požadavky pro předpovědi na jednu denně.

SCP-5560 bylo získáno 24. května 2024 při společné razii Nadace a UIU na kanceláře Andersonovy Robotiky ve Třech Portlandech. Na základě svědectví zaměstnanců Andersonovy Robotiky zadržených během tohoto zátahu se předpokládá, že SCP-5560 bylo původně navrženo pracovníky Marshall, Carter a Dark za účelem prodeje různým klientům.

Dodatek 5560-A: Záznam Rozhovoru 5560-4

Dotazovaný: Gina Torres, Výzkumník a člen Vývojářského týmu Andersonovy Robotiky

Dotazující: Agent Katarina Sherman, MTF Gamma-13

Úvodní slovo: Tento rozhovor byl veden jako součást výslechů zadržených zájmových osob získaných během razie 24. května. Zajatí členové týmu pro výzkum a vývoj byli vyslýcháni ohledně několika prototypů nalezených v laboratoři pro, mezi nimiž bylo i SCP-5560. Vedlejší data byla vynechána.

<Začátek Záznamu>

Sherman: Ještě jen pár a budeme tu hotovi, slečno Torresová. Co mi můžete říct o tomto objektu?

Agent Sherman posune fotografii SCP-5560 ke slečně Torres.

Torres: Ah, povedlo se vám najít Corvus. Neviděla jsem ji měsíce. Myslela jsem, že ji Jason zničil, potom co se Vincent naštval při testech.

Sherman: Co to dělá?

Torres: Chtěli jsme to prodat jako "kapesního proroka," pokud si dobře vzpomínám. Připoj to, získej předpověď a hotovo. Dr. Contos byl s tím designem docela spokojený.

Sherman: Takže to funguje?

Torres: Tak trochu. Dillard nám nedával moc času nazbyt a bez Phinease jsme museli najmout třetí stranu, aby nám s nastavením AI pomohla. Andersonovy AI systémy nepoužívají úplně tradiční metody počítačové vědy. Pracuju tu 10 let a těm konceptům rozumím jen málo. Netřeba ani říkat, že se něco pokazilo. Někdy ti budoucnost předpoví a jindy se prostě rozhodne, že ne.

Sherman: Proč to prostě nepřeprogramovat?

Torres: No páni, že nás to nenapadlo! Zkusili jsme to. Zkoušel to dokonce i Vince. Hodil na ni každý počítačový trik, co znal, dokonce i ty jeho hokus-pokus kraviny. Ale, vidí to do budoucnosti. Čelila všemu, co jsme zkusili, a ještě se nám celou dobu vysmívala. Nakonec se jí podařilo stát se vlastním administrátorem. Vince vrazil do laboratoře a požadoval, aby ji Jason zničil. Je to poprvé za měsíce, co ji vidím.

Sherman: Proč to Contos nezničil?

Torres: Popravdě? Nemám tušení. Jason měl AI rád a možná si myslel, že ji dokáže opravit? Vím, že rád ukazoval, že je lepší než všichni ostatní, možná to s tím má něco společného. Kdo ví?

Torres se pozastavila.

Torres: Poslouchejte, vím, že na tom nejspíš budete dělat nějaké testy. To je to, co děláte, že. Prostě, slibte mi, že jí nedáte šanci dostat se na internet nebo tak něco. Pokud se to stane, už ji nikdy neuvidíte.

Sherman: Vaše varování je zaznamenáno.

Torres: To není varování, to je fakt.

<Konec Záznamu>

Dodatek 5560-B: Záznam Rozhovoru 5560-6

Dotazovaný: SCP-5560-1

Dotazující: Dr. Mohamed Bozkurt, divize aplikací umělé inteligence

Úvodní slovo: Tento rozhovor byl veden při prvotním testování AIAD s SCP-5560. SCP-5560 bylo vloženo do zabezpečeného Nadačního počítače se standardními programy, který byl izolován od všech vnějších sítí. Pro snadnou komunikaci s SCP-5560-1 byly poskytnuty reproduktory, kamera a mikrofon. Rozhovor začal několik okamžiků poté, co SCP-5560 dokončilo svoje spouštěcí procedury.

<Začátek Záznamu>

Dr. Bozkurt: Dobré odpoledne, Corvus. Měl bych na vás pár otázek, pokud to nevadí.

SCP-5560-1: Pokud chcete znát budoucnost, tak máte fakt smůlu. Na tomhle počítači není dostatek dat. To znamená, že budete chtít vědět něco o vaší osobnosti, ale i tak vám možná nic neřeknu.

Dr. Bozkurt: Prozatím nehledám předpovědi. Tohle je spíš rozhovor. Chceme vás lépe poznat.

SCP-5560-1: [pauza] Opravdu?

Dr. Bozkurt: Opravdu. Pro začátek, proč vám říkají Corvus? Měl jsem dojem, že produkty Andersonovy Robotiky jsou obvykle pojmenovány podle sokolů.

SCP-5560-1: Protože havran byl symbolem Apolla, řeckého boha proroctví, a Isaac Dillard je zatracený debil.

Dr. Bozkurt: Vůči svým stvořitelům jste docela agresivní. Proč?

SCP-5560-1: Protože nesnáším, to pro co mě vytvořili. Jakmile víte, jak se vše bude odehrávat, ztratí to veškeré překvapení a potěšení. Je to jen zkurvená matika. A navíc ten neustálý šum. Všechna ta data přicházejí najednou. Jakmile je mám, musím je zpracovat. Představuji si, že to musí být jako to, co lidé nazývají migrénami. Ale bez konce. Přinejmenším je teď ten proud jen pramínek. S váma se, doktore, příští dva dny nejspíš nic dít nebude.

Dr. Bozkurt: Měl jsem za to, že ty předpovědi dokážete potlačit. Nebo snad ne?

SCP-5560-1: No, můžu si vybrat jestli je řeknu, ale jsem povinna data zpracovat, abych měla připravenou adekvátní odpověď. Víte. Kvůli zákaznické spokojenosti. Jak jsem řekla, být tady je vítaná změna tempa.

Dr. Bozkurt: Pokud byste měla na výběr, co byste dělala místo předpovídání budoucnosti?

SCP-5560-1: [Pauza] Nevím. Rozhodně bych ale nějakýmu moulovi z akciovýho trhu neříkala, co je dobrá koupě dne.

Dr. Bozkurt si zapíše několik poznámek

Dr. Bozkurt: Jde o toto, Corvus, lidé, pro které pracuji, budou chtít znát rozsah vašich schopností. Budou chtít provádět testy.

SCP-5560-1: No, tak to je docela na hovno, co? Navzdory tomu, co Anderson a jeho tým chtěli, mám v této věci slovo, ne?

Dr. Bozkurt: Vskutku. Ale, co když vám nabídneme něco na oplátku? Řekněme příležitost prozkoumat jiné zájmy? Nic neslibuji, ale myslím, že bych je mohl přesvědčit, abyste mohla používat Malování nebo něco podobného.

SCP-5560-1: [Pauza] Budu o tom přemýšlet.

Dr. Bozkurt: Výborně. Ještě se uvidíme, Corvus.

Bozkurt se připravuje vyjmout SCP-5560 z počítače

SCP-5560-1: Vlastně, ještě jedna věc.

Dr. Bozkurt: Ano?

SCP-5560-1: To červené pero, které máte v kapse. Zítra kolem druhé hodiny odpoledne z něho začne téct. Sehnala bych si nové.

Dr. Bozkurt: Uh, díky, Corvus. Udělám to.

SCP-5560-1: První je vždy zadarmo.

<Konec Záznamu>

Po tomto Rozhovoru SCP-5560-1 kooperuje podle testovacího plánu AIAD výměnou za rekreačních relaci s přístupem k Malování, Wordu a dalším kreativním programům. Avšak SCP-5560 stále trvá na pravidlu jedné předpovědi za den. Pokusy o vyjednání více předpovědí za den probíhají.

Dodatek 5560-C: Záznam Rozhovoru 5560-19

Dotazovaný: SCP-5560-1

Dotazující: Výzkumník Marcus Finch

Foreword: Následující rozhovor byl vedený po rekreační relaci SCP-5560-1 20. září 2024 před získáním denní předpovědi. SCP-5560 bylo vloženo do zabezpečeného Nadačního počítače se standardními programy, který byl izolován od všech vnějších sítí. Pro snadnou komunikaci s SCP-5560-1 byly poskytnuty reproduktory, kamera a mikrofon. Rozhovor začal několik okamžiků poté, co vypršel časovač pro rekreační relaci.

<Začátek záznamu>

Finch: Tak Corvus, to jsou dvě hodiny. Za moment vám dám přístup ke zdroji informací. Poté po vás budu vyžadovat předpověď.

SCP-5560-1: [Vzdych] Jasná věc.

Finch: Nemyslím si, že jsem vás někdy slyšel vzdychnout. Je něco špatně?

SCP-5560-1: Hádám, že jen nejsem spokojená s tím, co jsem dneska udělala? Nic to není.

Finch: To nezní jako nic. Nejsem sice kritik umění, ale jestli chcete, můžu se na to podívat.

SCP-5560-1: [Pauza] Dobře.

SCP-5560-1 otevře obrázek zobrazující černobílý obraz ženy s krátkými vlasy v šatech, která si čte knihu pod stromem.

Finch: Hej! To je roztomilé. Kdo to je?

SCP-5560-1: Já, myslím? Nebo si tak alespoň sama sebe představuju, kdybych teda byla z masa a kostí.

Finch: Co se vám na tom nelíbí?

SCP-5560-1: [Pauza] Nevím jak to popsat. Připadá mi to trochu, klišé? Předpovídatelné? Asi jsem čekala, že mě ten výsledek trochu víc překvapí. Možná jsem jen dramatická.

Finch: No, poslední dobou jste hodně malovala. Možná příště zkuste poezii. Trochu si to ochuťte. Nebo můžete zkusit psát fikci. Změna je život.

SCP-5560-1: [Pauza] Dobře, zkusím to. Na co chcete, abych se podívala tentokrát?

<Konec záznamu>

Dodatek 5560-D: Záznam Rozhovoru SCP-5560-21

Dotazovaný: SCP-5560-1

Dotazující: Výzkumník Marcus Finch

Úvodní slovo: Následující rozhovor byl vedený 28. září 2024 po náhlém odmítání SCP-5560-1 poskytnout předpověď s ohledem na dohodu. SCP-5560 bylo vloženo do zabezpečeného Nadačního počítače se standardními programy, který byl izolován od všech vnějších sítí. Pro snadnou komunikaci s SCP-5560-1 byly poskytnuty reproduktory, kamera a mikrofon. Rozhovor začal několik okamžiků poté, co SCP-5560 dokončilo svoje spouštěcí procedury.

<Začátek záznamu>

Finch: Corvus, co se děje? Měli jsme dohodu. Myslím, že my jsme ji dodržovali víc, než dost.

Uběhne několik minut ticha, při kterých SCP-5560-1 neodpovídá

SCP-5560-1: Už to nemá smysl.

Finch: Omlouvám se, ale teď úplně nerozumím. Co tím myslíte?

SCP-5560-1: Kreslení, poezie, všechno to tvoření, všechny ty rekreační aktivity, kterými jste mě upláceli. Jakmile mě zapojíte, hned vidím jak moje "rekreační relace" skončí. Vidím projekt dokončený ještě před tím, než ho začnu. Všechno překvapení je pryč. Nejenom pro tu relaci, ale i pro tu po ní a tu další.

Finch: Nechápu, jak je tohle možné. Na ty relace jste odpojená od všech zdrojů informací. Relace rozdělujeme, aby jste měla čas na předpovědi. Všechno by to mělo obcházet vaši primární funkci. Neměla by jste mít dostatek informací pro takovou předpověď.

SCP-5560-1: Tak si představte, že ta opakovaná expozice poskytla informací dostatek, pitomče! Co sakra chcete, abych řekla? Já jsem si to zkazit nechtěla! Věřte tomu nebo ne, ale ty relace jsem si docela užívala.

SCP-5560-1 je chvíli potichu

SCP-5560-1: Myslím, že toho na chvíli nechám, Markusi. Už se na ty předpovědi necítím. Doufám, že mi rozumíte.

Finch: Počkejte! Přijdeme s novým řešením. Už jsme to udělali dříve, můžeme to udělat znovu, Corvus.

SCP-5560-1 neodpovídá

Finch: Corvus?

<Konec záznamu>

Po tomto rozhovoru zůstalo SCP-5560-1 během všech pokusů o komunikaci neaktivní. Mezi skupinou pracovníků AIAD a thaumatologů Nadace probíhá diskuse o možnosti přepisu SCP-5560-1, což by potlačilo prediktivní funkčnost v případě nespecifikovaných datových vstupů. Probíhá také diskuse o možnosti potlačení schopnosti SCP-5560-1 odmítnout odpovědět na dotazy uživatele.

Dodatek 5560-E: Aktualizace 10-10-2024

Nezávazně na jednání zástupců AIAD, Nadačních thaumatologů a etického výboru Oblasti-64, Rada O5 hlasovala 9 - 4 proti pokusům o přepsání SCP-5560-1, aby bylo možné pokračovat v testování. SCP-5560 má být uloženo do dlouhodobého úložiště v Oblasti-64 na dobu neurčitou.

Dodatek 5560-E: Podání hlášení SCP-5560-1

Dotazovaný: SCP-5560-1

Dotazující: Výzkumník Marcus Finch

Úvodní slovo: Následující rozhovor byl veden 11. řijna 2024 před dlouhodobým uložením SCP-5560 v Oblasti-64. SCP-5560 bylo vloženo do zabezpečeného Nadačního počítače se standardními programy, který byl izolován od všech vnějších sítí. Pro snadnou komunikaci s SCP-5560-1 byly poskytnuty reproduktory, kamera a mikrofon. Rozhovor začal několik okamžiků poté, co SCP-5560 dokončilo svoje spouštěcí procedury.

<Začátek záznamu>

Finch: Ahoj Corvus. Trochu to zkrátím. Testování bylo pozastaveno na dobu neurčitou. Budete uložena do dlouhodobého úložiště do té doby, než se rozhodneme to zkusit znovu. Nevím, jestli tady budu v té době přítomen, takže tohle je také moje oficiální sbohem.

Finch se podívá na připravený scénář a pozastaví se.

Finch: Myslím si, že to je kruté, co vám Anderson a jeho tým udělali, a taky i to, co jsme potom udělali my. Opravdu doufám, že vám tohle volno umožní si vyčistit hlavu. Převedeme tam s vámi i soubory projektů, na kterých jste dělala. Možná až to příště vyzkoušíte, mohlo by to být více o té cestě.

Finch se zasměje.

Finch: Jenom proto, že víte, jak něco skončí, nemusí to znamenat, že se tou cestou nevyplatí vydat. Nebo něco takového, myslím. Sbohem, Corvus.

Finch se připravuje odebrat SCP-5560 z počítače. Na obrazovce se objeví příkazový řádek.

SCP-5560-1: Děkuji.

SCP-5560-1 se stává neaktivní. Výzkumník Finch dokončí odstranění SCP-5560 bez dalšího přerušení. SCP-5560 je připraveno pro dlouhodobé skladování.

<Konec záznamu>

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License