ROUNDERHOUSE 100 ZA 100: RADY, JAK BÝT MAXIMÁLNĚ ÚSPĚŠNÝ OD ROZHODNĚ STÁLE AKTUÁLNÍHO AUTORA SCP


hodnocení: +1+x
blank.png
100.png

Ahoj. Jsem RounderhouseRounderhouse. Je mi 19. Ke stránce jsem se připojil v červnu 2018 a psát jsem začal na podzim téhož roku. Zveřejnil jsem SCP-4049 se středně dobrým přijetím, smazal jsem ho a přepsal. Pořád si myslím, že to stojí za prd, ale už je to skoro na stovce, takže se možná mýlím. Je známo, že se to stává.

Od té doby jsem na webu zveřejnil 99 dalších stránek (tato je stá), od dvou 001 přes SCP-6000 až po snůšku povídek, které nikdo nečetl. Vyhrál jsem spoustu soutěží. Mám víc článků nad +100 než pod. Zveřejnil jsem témata. Dostal jsem se do štábu, byl jsem ze štábu vyhozen a pak jsem se do něj zase dostal. Stal jsem se něčím, co by se dalo velkoryse označit jako postava komunity. V době psaní tohoto článku jsem 21. autor na webu.

Celkově bych tedy řekl, že můj pobyt na SCP Wiki byl velkým zklamáním.

Znamená to, že vím, co dělám? Kurva, jasně že ne. Procházím dlouhými obdobími spisovatelského bloku, nezájmu, špatných návrhů jako kdokoli jiný. Ale za ty čtyři roky, co jsem tady, jsem se toho o psaní hodně naučil, a to jak konkrétně o SCP, tak obecně. Vypracoval jsem si strategie boje proti mužíčkům uvnitř počítače, kteří se mě snaží odvádět od psaní. Osvojil jsem si Zakázané SCP Jutsu, které neměl ovládat žádný člověk, o tom, jak přežít a prosperovat na Wiki.

Nic z toho, co je uvedeno níže, není stoprocentně přesná rada, která by platila ve 100 % situací ve 100 % případů. Ale je to 100 výroků vydestilovaných z mých vlastních zkušeností na webu, které, jak doufám, mohou přinést trochu moudrosti ostatním autorům, tvůrcům a členům komunity na webu.


1. Bavte se při psaní. Vážně, tohle je velký problém. Musíte si užít nějakou část procesu psaní a publikování, která není jen "získáváním hlasů". Jinak ztrácíte čas děláním věcí, které vás nebaví, což je pravděpodobně jedna z nejtrapnějších věcí, které můžete dělat.

2. Zjistěte, proč píšete. Pak se tomuto účelu věnujte naplno.

3. Nikdo nikdy nebude číst nic, co napíšete, pokud mu k tomu nedáte dobrý důvod.

4. Dejte jim k tomu dobrý důvod.

5. "Věci se dělají dobře tak, že v nich jste špatní, dokud v nich špatní nejste. To platí v podstatě pro všechno v životě." — Kapitán Kirby-san

6. Ergo, to, že něco neumíš, je strašný, strašný důvod, proč to nedělat, ty blbečku.

7. Na začátku je dobrá kritika pravděpodobně nejlepším a nejcennějším zdrojem, který můžete na webu najít. Pokud najdete její dobrý zdroj, nepouštějte se jí.

8. Později je čas pravděpodobně nejlepším a nejcennějším zdrojem, který můžete na webu najít. Neplýtvejte jím na hloupé věci a nápady, o kterých víte, že jsou špatné.

9. Neexistují špatné nápady, pouze špatné provedení. (MMP je špatný nápad s výborným provedením)

10. Ne každý však dokáže něco provést správným způsobem. Správné provedení nápadu může být mimo váš dosah jako tvůrce.

11. Není ostuda něco nezvládnout.

12. Nevyprávět příběh tím nejlepším způsobem, jakého jste schopni, je ostuda.

13. Tento bod je tak důležitý, že ho musím zopakovat: pokud neděláte, co je ve vašich silách, co sakra děláte?

14. SCP mohou být, čím chcete. Od čistě textového média až po multimediální zážitek. Přemýšlejte o tom, čím chcete, aby bylo to vaše.

15. Nedovolte, aby vám ostatní říkali, že to, co píšete, "není SCP". Mohou říct, že to není úplný příběh nebo že je to anomálie, a mohou mít pravdu, ale to není totéž.

16. Neříkejte ostatním lidem, že to, co píší, "není SCP". Můžete říct, že to není úplný příběh nebo že je to anomálie, a můžete mít pravdu, ale to není totéž.

17. Když se připojíte k webu (nebo k jiné komunitě), podepíšete neviditelnou společenskou smlouvu. Její podmínky jsou stejně nevyzpytatelné jako nedotknutelné.

18. Buďte v pohodě a klidu a v devíti případech z deseti nebudete muset řešit žádné problémy. A v desátém případě budete vědět, co dělat.

19. Přečtěte si články jiných lidí. Komentujte je. Hodně. Schopnost kritizovat práci druhých je prvním krokem k tomu, abyste byli schopni kritizovat svou vlastní.

20. Když kritizujete práci ostatních, buďte slušní a uctiví. Chovat se jako hulvát je nejrychlejší způsob, jak dosáhnout toho, že vaše oprávněná kritika bude ignorována a všichni pak odejdou nespokojení.

21. Pokud si myslíte, že poslední bod je nespravedlivý nebo špatný, zvažte, jak ochotně byste poslouchali své učitele, kdyby na okrajích uráželi vaši esej. Je to tak?

22. Napsal jsem esej o tom, jak opustit diplomatickou kritiku. Měli byste si ji přečíst. Nemůžete zabránit tomu, aby se jedna z mých rad stala vsuvkou.

23. CSS a stylování lze a mělo by být použito ke zkvalitnění příběhu a vyprávění. Jsou stylem k vaší podstatě a je dobré používat všechny nástroje, které můžete, abyste svou práci pozvedli.

24. Nepřekrývejte (nebo nemaskujte) nedostatek obsahu stylem. Nebude to fungovat a lidé za to budou zaslouženě nadávat.

25. V roce 1994 jsem ve Scrantonu v Pensylvánii přejel muže. Nezastavil jsem a déšť smyl všechny otisky pneumatik. Policie po třech letech vyšetřování uzavřela pro nedostatek stop a považovala to za nešťastnou náhodu. Nikdy jsem nebyl dopaden ani obviněn. Nikdy jsem necítil vinu za své činy, ale jednou jsem v supermarketu pozoroval jeho vdovu, jak se pokouší nakoupit potraviny, když jí byla odmítnuta karta. Zasáhl jsem a všechno zaplatil. Poděkovala mi a nazvala mě "svým hrdinou".

26: Nic se lidem nelíbí víc než někdo, kdo neustále mluví o své vlastní práci a odmítá se zabývat prací ostatních. Nebuďte takový člověk.

27. "Návrhy na 001 nejsou tak důležité" tvrdí téměř výhradně lidé, kteří mají návrh na 001.

28. To neznamená, že se mýlí. Čím více návrhů 001 existuje, tím méně exkluzivní je slot, což nemusí být nutně špatně. Ale ten váš musí vyniknout, což vyžaduje sakra hodně cviku při psaní normálních článků.

29. "Opožděný SCP je nakonec dobrý, ale uspěchaný SCP je navždy špatný." — Shigeru Miyamoto-san

30. Proto byste neměli své články propagovat, dokud nemáte hotový produkt, pokud vůbec musíte. Hypnotizování může velmi, velmi snadno způsobit, že budete vypadat jako hlupák.

31. Soutěže jsou soutěžní zážitky na webu. Vezměte si s sebou to nejlepší, co můžete nabídnout, jinak budete dlouho, dlouho litovat.

32. Zároveň ale soutěže nejsou tak zatraceně vážné. Rozhodněte se, zda je vaším cílem psát co nejlépe a přitom se bavit, nebo se bavit a přitom psát co nejlépe, a pak se tomu věnujte.

33. Soutěže jsou skvělou příležitostí ke spolupráci s přáteli nebo i s cizími lidmi. A tuto příležitost byste měli využít k tomu, abyste se seznámili s psaním v komisi.

34. Je to těžší, než se zdá. Pravděpodobně vám to nepůjde! Viz #6.

35. Nezapomeňte, že bez ohledu na to, jak skvělé je vaše CSS, je v japonské pobočce někdo, kdo to umí lépe než vy.

36. Dobrý nadpis může článek zviditelnit nebo zkurvit. Nedovolte, aby se zkurvil ten váš.

37. V dnešní době je příliš mnoho SCP na to, abychom je všechny přečetli. Nepokoušejte se sledovat všechno, co bylo zveřejněno. Ale snažte se pravidelně číst alespoň některé nejnovější věci. Příliš často se stává, že se někdo stane autorem a pak přestane číst.

38. Upvoting špatných článků, abyste se jim vysmáli, je super, super debilní.

39. Když postujete špatné články jako funi meme, lidé se smějí vám, ne s vámi.

40. Nebojte se, že se stanete zaměstnanci. Pokud se to má stát, stane se to. Pokud se to nestane, tím lépe. Můžete se soustředit na přispívání na stránky.

41. Pište. Pište, pište, pište, pište, pište. Nebo kreslete.

42. Naučte se obětovat bohům kreativity, abyste dostali šťávu. Nebo si vymyslete vlastní strategii, hádám.

43. Pokud jste napsali více než 15 článků, nechte si vyhodnotit ADHD. Později mi poděkujete.

44. Pokud jste spisovatel, naučte se umění. Pokud jste umělec, naučte se slova.

45. Míchání a učení se novým dovednostem je drsné.

46. Nikdo nebude číst vaše postupy omezování, pokud mu to neřeknete.

47. Vážně, nepřikládejte upvotům příliš velkou váhu. To je také tvrzení, které vyslovují pouze lidé s velkým počtem upvotů.

48. … Ale opět mám pravdu. Padesát lidí, kteří si něco přečtou a myslí si, že je to prostě ok = +50. Deset lidí, kteří si něco přečtou a myslí si, že je to nejlepší věc na světě = +10.

49. Všechny autorské stránky, manifesty na světě nemohou shrnout pravdu o wiki:

50. Nikdy neříkejte ženě o svém psaní SCP. Autoři SCP jsou neranditelní.

51. Skutečná pravda o wiki je taková, že se jedná o software sociálních médií běžící na hardwaru pro psaní komunit.

52. "Neztrácejte čas dohadováním o tom, co je dobré SCP. Napište ho." — Marcus Aurelius-san

53. Nepište naslepo a bezcílně. Přemýšlejte. Přemýšlejte. PŘEMÝŠLETE o tom, co píšete, jak to zapadá do příběhu, jaký účel to má pro vyprávění. Všechno analyzujte.

54. Pokud k něčemu nepřispívá, vyškrtněte ho. Naučte se zabíjet své miláčky.

55. Nemůžete si dovolit luxus placeného editora, takže si budete muset zašpinit ruce.

56: Pro všechny tvůrce existuje neuvěřitelně svůdné pokušení: mluvit o své práci, místo abyste na ní pracovali. Pokud mu podlehnete, budete později litovat.

57: Malý a cílený projekt provedený správně je ve 100 % případů lepší než rozsáhlý a ambiciózní projekt provedený špatně.

58. Ambice jsou však dobré. Dokonce skvělá. Naučte se využít nespokojenost a nespokojenost se svou prací k vytvoření něčeho ještě většího.

59. Mějte na paměti, že ačkoli se to nemusí vždy zdát, sázky jsou zde neuvěřitelně nízké. Experimentováním nemáte co ztratit a neexperimentováním můžete ztratit vše.

60. Štěstěna přeje odvážným.

61. Na wiki je omezené množství pozornosti, o kterou všechny články soupeří. Vaším úkolem jako autora je zajistit, aby lidé, kteří se rozhodnou věnovat svou pozornost vašemu článku, odcházeli spokojeni.

62. Obecně řečeno, většina článků na webu není dobrá. Naučte se rozpoznat nedostatky a zkontrolujte je s vlastní prací.

63: Není nic špatného na tom, když odstraníte své staré články, které již nesplňují vaše standardy.

64: Pokud se vám to ale stává každých pár článků, začněte psát lépe.

65: Kritika není vždy korektní.

66. Ale častěji tomu tak je. Proto byste se měli snažit získat široký vzorek.

67. Trent Reznor mi kdysi řekl, že chce napsat SCP, ale já jsem mu nápad ukradl a napsal ho pod pseudonymem. Je to na +200.

68: Naučte se psát v malých okamžicích. Když sedíte u telefonu. Při sledování televize. Při čekání na něco. Žijeme v digitální společnosti, textový editor máte v kapse 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

69. Psaní je sval, který je třeba procvičovat. Pokud dva měsíce nepíšete a pak se vrátíte a očekáváte, že za den vysypete článek, máte na krku jinou věc.

70. Nebuďte zasraný protinožec. Prostě jít proti proudu bez jiného důvodu, než že to uděláš, není cool a lidé si toho všimnou.

71. Hodně jsem mluvil o kritice článků, ale to neznamená jen identifikovat v nich chyby.

72. Znamená to také podívat se na ně a identifikovat prvky, které fungují a přispívají k většímu celku, a ocenit je.

73. Pak je ukradněte a začleňte do svých vlastních článků pro zábavu a zisk.

74. Konzumuj i jiná média než SCP wiki, ty neandrtálče.

75. Pokud chcete zavést GoI nebo kánon, dělejte to pomalu a nenápadně. Lidé poznají, jestli píšeš SCP jen jako prostředek pro svou skupinu mazlíčků.

76. Na wiki se píše spousta nesmyslů. Je to důsledek šikanovaných šprtů, kteří pokračují v cyklu násilí.

77: Pokud chcete být opravdu skvělí, vybudujte si jméno. Staňte se rozpoznatelnými.

78: Hlavní stránka není místem pro ventilaci.

79. Váš článek nemusí být stoprocentně originální, pokud něco takového existuje. Jen musí být lepší než ten, kdo to udělal naposledy.

80. Vyzkoušejte různé strategie sestavování. Vytváření osnovy, psaní po jednom článku, skákání mezi návrhy, nikdy nepsat, psát, jen když máte nápad.

81. Vážně, jsi autor SCP. Nemohu zdůraznit, jak málo můžeš ztratit, když budeš zkoušet nové věci.

82. Některé z nejlepších částí wiki mají podobu příběhů, proto si přečtěte více příběhů.

83. Některé z nejhorších článků na wiki mají také podobu pohádek, protože je méně lidí kriticky hodnotí.

84. Chci tím říct, že byste se neměli dívat na autory příběhů svrchu, ale autoři příběhů také nejsou ze své podstaty lepší nebo horší než autoři SCP. Třídní válka zažehnána.

85. Přečtěte si svůj hloupý dialog nahlas svým hloupým hlasem, abyste viděli, jak je hloupý. Pak hloupé části opravte.

86. Ne každý článek musí mít tematické jádro. Obvykle však pomáhá mít při psaní něco na mysli.

87. Mluvit o svém konceptu je bezcenné. Místo toho o něm napište.

88. Hádky o nesmyslných nesmyslech jsou písní sirén na SCP wiki. Nenechte se vtáhnout do plýtvání slovy proti lidem, kteří už si svůj názor udělali - použijte je raději na psaní.

89. Ne každý komentář je kritika. Někdy je to jen nějaký podivín, který vám vnucuje svůj podivný výklad vašeho článku, a vy s tím můžete udělat jen velmi málo.

90. Wiki není spravedlivá.

91. Ale je to mnohem spravedlivější, než byste si mysleli.

92. "Známost jména" se týká pouze wiki v tom smyslu, že je všude. Lidé si spíše něco přečtou, pokud od daného autora četli v minulosti kvalitní dílo. Brojit proti tomu není příliš účinné.

93. Psát tak dobře, že vás nelze ignorovat, je mnohem, mnohem účinnější. Všichni vaši oblíbení autoři byli kdysi nováčky.

94. Pokud jste spokojeni s tím, co produkujete, gratulujeme. To ti přeji, kamaráde.

95. Pokud ne, je to dobře. Zůstaňte hladoví.

96. Na celém webu není lepší kompliment, než když někdo řekne, že chce psát kvůli vám.

97. Je neuvěřitelně snadné zaměřit se na negativní komentáře, kritiku a nenávist a zapomenout, proč jste se na stránky původně připojili. Udělejte si čas na to, abyste se soustředili a podívali se na hezké komentáře a na své přátele a na to, na co jste hrdí.

98. Napište 100-500 slov denně, v závislosti na vašich schopnostech. Vytvořte si rutinu. Buďte schopni přejít do režimu psaní pouhým stisknutím tlačítka. Je to mnohem, mnohem těžší, než se zdá. Já s tím stále bojuju. Ale snažím se, což je vše, co po vás nebo po komkoli jiném mohu chtít.

99. Nakonec se na tyto články zapomene. Upvoty zmizí, vaše jméno přejde do historie a budou se ptát "kdo to sakra byl RounderhouseRounderhouse a proč napsal 100 rad, jako by někoho zajímalo, co má na srdci?". Všechno dříve nebo později skončí.
To, co přetrvá, jsou přátelé, které na těchto stránkách získáte. Držte si je blízko.

100. dům vždy vítězí

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License