Střípky z cizího života — Pálíš, doutnáš, nehoříš
hodnocení: +16+x
blank.png

První slova se musí psát jako poslední. Až když víte, jaký kontext nesmí být vynechán a přeci byl opomenut. První slova jsou posvátným prostorem, kde musí zaznít všechny hlasy, které byly v textu umlčeny, ačkoli neměly. Byla si vědoma své posvátné povinnosti. Dnes ji vykoná a vyšle celý umělecký svět směrem, který nikdo ještě nepoznal.

V pozadí zněla hudba, ale ona ji neslyšela; v její hlavě duněly zvuky timpánů burcujících k pochodu. Paličky držely v zaťatých pěstech všechny ty duše k umdlení svázané falešným očekáváním, kreativním perfekcionismem. Ona je spasí. Spasí je před jimi samotnými. Spraví je. Její ruka roznášela tuš po papíře pomalými, přesnými pohyby. Jméno, aby svět nezapomenul, kdo jej osvobodil z okovů.

Datum, které zpečetí její osud.

Skutečnost, že už dávno byla polovina března ji nezajímala, nebyla podstatná. Jen na málo věcech skutečně záleží, když máte tak vznosný cíl, jako spása těch nejcitlivějších, nejněžnějších duší světa.

Písmo na lehce vzorovaném papíře bylo až hypnoticky zdobné, jako by chtělo křičet "na toto jste všichni čekali!" Jako by chtělo odrazit to hluboké rozrušení Anastázie Karolíny, její slzy v očích nad nespravedlností světa, její hrdost, že dělá správnou věc. Vložila brk zpět do kalamáře a vydala se na cestu do kuchyně, stísněnými cestičkami skrz houští nábytku podkrovního bytu, skrze smítka prachu a paprsky slunce nadcházejícího poledne. K hudbě se připojily v hrdelní zpěvy, každý nádech doprovázen rázným úderem a odporem dřeva, tříštícího se skla, porcelánu. Muž, nebo spíše stále chlapec, študák, grázlíček, dospívající sameček, chlápek, cápek, mládenec, hoch, hošan kurvalol a tak dále, stál na malém kuchyňském koberečku tak chlupatém, že mu nešla ani vidět chodidla. Tedy, jedno z nich. To druhé měl v nadlidské ukázce flexibility položené na kuchyňské lince a mezi palcem a ukazováčkem svíral skleněný držáček na vajíčka. S hlubokým výdechem otevřel čakru solar plexus, sluneční, a věnoval se svému kuchařskému umění.

„Lásko?" Anastázie Karolína se opřela pánví o podkrovní trám a rukou si nedbale začala hrát s krajkou noční košilky, jako pokaždé, když po něm něco chtěla. Druhou rukou si vpletla do zářivě růžových vlasů. Ignoroval ji.

6.jpg

Prásk. Palička pevně svíraná jeho rukama udeřila do vejce. Malý život uvnitř začal růst, zpívat hrdelními skřeky spolu s mužem, a pak, jako fénix, vzplál. Samozřejmě, ptáci nejsou uzpůsobeni takovému žáru, naneštěstí pro ně, naštěstí pro Mílu. Kuřecí křidýlka jako od maminky, avšak bez salmonely a E.Coli. Miloš spokojeně vydechl a posypal oheň solí a majoránkou. AnKarol si v tu chvíli přála být tím kuřetem.

„Lásko!"
Cítil se jako za hradbou skla, které jej dělilo od vnějšího světa. A její slova byla neodbytnými šipkami barbarských kmenů.

„LÁSKO!" Po skle se rozběhl pavouk, všude tam, kam dosáhla jeho dlouhá noha, se objevila škvíra do světa ven.

„TY MĚ VŮBEC NEMÁŠ RÁD! KDYBYS MĚ MĚL RÁD…"

Konfety střípků skla. Vše se sypalo. S úsměvem rodiče, které se naučil nebrat křičící děti vážně, se otočil na Anastázii Karolínu a přimhouřil oči v nevyřčené otázce. Byl to den, kdy se v její mysli zrodila vize velkolepého odkazu, jenž budou předávat budoucím generacím.

„Lásko, chci, abys mě zabil."


Následující rozhovor nebyl tolik záživný. Skládal se z poloprázdných vět jako: „Jak to chceš udělat?", „Chci, abys mě udělal jako pořádnou svini.", „To bude chtít HODNĚ oleje", „Napíchni mě, prosím!", „Hmm, tak šťavnatý masíčko se nedá odmítnout…", „Chci, aby to všichni, úplně všichni viděli.", „Zatraceně dobrý gastro, Roštěnko." a „Oui, oui." Čtenář odpustí, že nebude svědkem, byla by škoda byl-li by unuděn k smrti ještě před koncem příběhu.

Konci celého rozhovoru vévodilo pevné "ne". Muž si musel být vědom toho, že se všechno zvrtne. Jenže ono "ne" začalo po nekonečných bitvách s barbarskými kmeny ztácet na lesku a na síle, na odhodlání a odvaze, až nakonec, začátkem května, Roma padla.

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License