Licenční návod

Pro informace ohledně používání obrázků ve vašich článcích se prosím obraťte na Pravidla Užití Obrázků. Pokud máte otázky, kontaktuje někoho z administrátorů, ideálně na Discordu.

Kratší verze

Aby vaše odvozené dílo bylo košer, musíte udělat dvě věci:

1. Citovat wiki a autora specifického článku, který používáte. Kdybyste například ve vašem díle "XYZ" zmiňovali SCP-682, mohlo by to vypadat nějak takhle:

XYZ je založen na "SCP-682" od "Dr Gears": https://scp-wiki.wikidot.com/scp-682

2. Sdílet vaši práci pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license (česky "Uveďte původ-Zachovejte licenci 3.0 Unported", zkráceně "CC BY-SA 3.0").

Je nutné provést oba dva tyto body, aby byla zachována pravidla licence.

Delší verze

Pojďme si vysvětlit, co to vlastně Creative Commons je a co to pro vaši práci doopravdy znamená.

Creative Commons je nezisková organizace, která poskytuje několik odrůd licencí, které se zaměřují na dostupnost autorských děl k veřejnému využití a sdílení. Specificky, tato wiki spadá pod licenci Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license. Jak její název napovídá, má dvě důležitá pravidla.

Uveďte původ

"Attribution" znamená, že v odvozeném díle musíme zmínit zdroj díla původního. Protože je wiki kolaborativní projekt, citujeme jak wiki samotnou, tak i autora specifického článku. Pokud používáte jenom koncept a ne žádné specifické dílo (například GoI, nebo koncept Nadace samotné), stačí citovat pouze wiki.

Abychom si to ukázali na nějakém praktickém příkladu, dejme tomu, že pracujete na hře založené na českém překladu SCP-5470. Někde ve hře byste uvedli následující text:

Hra XYZ je založena na "SCP-5470" od "etoisle", přeložil "chamik": http://scp-cs.wikidot.com/scp-5470

Na přesném formátu nezáleží, musíte ale uvést následující body:
1. Název použitého díla
2. Jméno autora i překladatele. Online přezdívky v uvozovkách v našem případě stačí, pokud vás ale autor/překladatel kontaktuje s tím, že chce uvést své pravé jméno, musíte vyhovět. Pokud použijete anglický originál, uveďte samozřejmě pouze autora.
3. Odkaz na původní práci, nebo jinou formu citace, pokud odkazujete na offline SCP materiály.

Zachovejte licenci

"ShareAlike" znamená, že vaše odvozená práce musí být také vydaná pod licenci CC BY-SA 3.0. Nelze licenci jednoduše "smazat", nebo použít jinou variantu Creative Commons. Toto nelze nijak obejít.

V praxi to znamená, že jakákoli díla odvozená z vaší práce taky musí spadat pod tuto licenci (a taky to, že vás musí uvést jako autora).

Práva

Díky této licenci máte možnost dělat následující:

  • Sdílet: Můžete sdílet cokoliv z této wiki. Můžete zkopírovat celé články a dát si je na svoji stránku. Můžete je používat ve vašich creepypastách, nebo příbězích.
  • Upravovat: Můžete vytvářet odvozené práce. Např. fanfikce, fanarty, filmy, hry, knihy, trička… cokoli vás napadne.
  • Prodávat: Můžete volně prodávat cokoliv odvozené od SCP Nadace. Je důležité si však uvědomit, že vaše práce také spadá pod Share-Alike a že i vaši práci může kdokoliv volně sdílet a upravovat.

FAQ

"Mám hrozně cool nápad na SCP film/hru/cokoliv, ale potřebuju, abyste odstranili licenci. Můžete to pro mě udělat?"

Ne.

Ani nejde o to, že bychom byli neochotní. Prostě to nejde. Licenci nelze "vzít zpět", nebo ji změnit.

"Autor/překladatel článku, který chci použít, je neznámý. Co mám dělat?"

Místo autorova jména napište "autor neznámý". Toto se vztahuje pouze na případy, kdy je autor doopravdy neznámý, ne na vaši neznalost. Pro zjištění autora článku můžete použít službu SCPPER.

"Proč nemohu použít obrázek SCP-173?"

Obrázek u článku SCP-173 byl speciální výjimkou; nikdy nebyl vydán pod licencí CC BY-SA 3.0, ale od autora obrázku wiki dostala povolení ho pro nekomerční účely používat, což samozřejmě odporuje licenci, protože ta umožňuje odvozené práce prodávat.

Protože se jednalo o jedinou takovou výjimku na celé wiki, byl obrázek odstraněn. Text u článku samozřejmě pod licenci spadá a můžete ho použít.

Jiné ztvárnění SCP-173, které můžete volně používat, najdete na tomto anglickém hubu.

"Nerozumím ani slovu, co je tady napsané."

Pokud si stále nevíte rady, můžete dát vědět nám na Discordu, nebo anglickému Licenčnímu týmu.

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License