Fuller & Famózní Fragment Fabriky, Akt I: Industriální umění
hodnocení: 0+x
blank.png
17. říjen, 1974

“And the sign flashed out its warning

In the words that it was forming

And the sign said the words of the prophets are written on the subway walls

And tenement halls

And whispered in the sounds of silence.”

Jakmile Virtuoso splnil žádost Veroniky, uklonil se a elegantně přijal její nadšený potlesk. Běžně by Virtuoso předváděl jenom písně z oper nebo muzikálů (na žádost Fullera), ale teď byli ve stanu jen oni dva. Když mohla, pašovala k němu texty písní, které by Fuller nikdy neschválil a on je pro ni zpíval, když zrovna nebyl nikdo v okolí.

“Vždycky to zazpíváš mnohem líp, než v originále. Jak to jenom děláš?” Zeptala se Veronika a potáhla ze svého jointa. Virtuoso slabě hučel All Along the Watch Tower, aby jej nemusela překřikovat. “Mimochodem, nedávno jsem s Klaunama vymyslela nové představení pro Velkou Špičku. Pomocí své magie vytvořím dům z karet v životní velikosti, což už samo o sobě je něco, a pak se Klauni nahrnou dovnitř a začnou vystrkovat hlavu z oken, komína a tak dál. Prostě budou dělat bordel a já budu šílet, že ten dům shodí. Ten ale zůstane stát, dokud je všechny nezklidním. Pak si Pius kýchne a celou tu věc shodí. Chvíli je budu honit, aby se neřeklo a potom utečeme pryč. Lidi to budou milovat. Vsadila bych se, že ty taky.

“Víš, kdybys opravdu chtěl, mohli bychom tě tam dostat. Dali bychom na tebe nějaké oblečení a posadili tě na vozíček, někam kam by Herman pořádně neviděl. Určitě by si toho ani -”

Oba ztichli, když uslyšeli, jak skrze stan prochází zvuk rozvrzaných kol.

Před nimi byla tříkolka, vytvořená částečně z bílého ragdolla a řízená přerostlou urousanou krysou. Samotný hlodavec byl slepý, ale na hlavě panenky byl pár nezapadajících knoflíkových očí tak zářivých, že to byly prakticky zrcadla.

Samozřejmě, některá zrcadla jsou ve skutečnosti okna, jejichž odraz skrývá kohokoliv, kdo se dívá z druhé strany.

Řidič zapištěl a ukázal na Veroniku, čímž jí naznačil, aby ho následovala.

“Ano pane Fullere,” poslušně přikývla pro případ, že by se Fuller skrz naleštěné oči Volnokolky díval. “Uvidíme se později V.”

Virtuoso přikývl na rozloučenou, ale nepokračoval ve zpěvu, dokud ona a Volnokolka nebyly z dohledu.

Veronika následovala ohyzdného malého poskoka až do Stanu Principála. Tam uviděla Fullera, jak nervózně přešlapuje za svým stolem a zmateně vypadajícího Mannyho na druhé straně.

“Poslal jste pro mě pane Fullere?” zeptala se Veronika. Fuller přikývl, ale byl příliš zabraný do vlastních myšlenek, než aby odpověděl. “Mám nějaký problém?”

“Všichni máme problém Veroniko. Hodně horká voda z kotle plného ryb! Jsme až po uši ve vroucí vodě, která smrdí po rybách, tak velký problém máme!” odpověděl, zatímco podrážděně máchal rukama.

“… Cože?”

“Dělá si starosti ohledně tohohle,” odpověděl Muž s Obráceným Obličejem a podal jí noviny Týdenní Poutník, předplatné dostupné komukoliv s kartičkou Knihovny. Titulek zněl Továrna otevírá zábavní park s industriální tématikou už příští pátek.

"Organizace známá jako Továrna, proslavená svou masivní produkcí anomálního zboží a vlastnictvím monopolu na anomálním trhu v jistých realitách, oznámila, že slavnostní otevření jejího vlastního zábavního parku s názvem Famózní Fragment Fabriky, se uskuteční 25. října. Továrna tento týden oznámila Docentům Knihovny následující:

" 'Už od našeho počátku usilovala Továrna o to, stát se tím co možná nejčistším ztělesněním kapitalismu, jako třeba Coca-Cola. Kdysi to znamenalo maximalizovat produkci bez ohledu na jakékoliv sociální nebo environmentální dopady. Tato doba je ale pryč. Dnes je kapitalismus o kupování štěstí. Chceme vám prodat štěstí, jako Coca-Cola. Abstraktní koncepty jako štěstí a Coca-Cola, mají mnohem nižší režijní náklady a vyšší výdělky, než fyzické zboží. Výzkum trhu ukázal, že ačkoliv nemá žádnou jasnou definici, je štěstí nejžádanějším abstraktním konceptem. V rámci zapojení se do tohoto trhu, zřídila Továrna speciální zařízení: Famózní Fragment Fabriky, kde bude Fabrika nabízet fragmenty famózní zábavy.

" 'Kdysi jen skládka industriálního odpadu, předělali jsme naše zastaralé, rozpadající se stroje na ohromné množství jízd a atrakcí, o kterých si je náš Předák jistý, že vyvolají adrenalinové reakce v nervových systémech našich patronů (nejblíže empiricky pozorovatelný fenomén, který můžeme srovnat se 'zábavou'). Jako Coca-Cola.

" 'V dnešním rušném světě si lidé nemůžou dovolit dostatek zábavných aktivit, jako Coca-Cola, aby dosáhli své vytoužené úrovně štěstí. Naštěstí, Továrna v tomto ohledu svou efektivitou všechny přesahuje a za 140 let/celou věčnost našeho fungování jsme se stali velmi efektivními v efektivitě. Garantujeme, že Famózní Fragment Fabriky bude ta nejefektivnější zábavná zkušenost, jakou kdy kdo mohl nabídnout.

" 'Tak neváhejte a přijďte navštívit Famózní Fragment Fabriky, nacházející se napříč celým Multivesmírem v Rozcestníkovém Nexusu (pro vaše nejbližší vyzáření kontaktujte svého místního Průvodce). Vstupné činí jeden měděný šilink, nebo lidské zoufalství v ekvivalentní hodnotě. Je to jako Coca-Cola!'

"Knihovna nebyla schopná získat více informací od samotné Továrny, avšak několik Poutníků potvrdilo přítomnost industriálně stylizovaného zábavního parku v Rozcestníkovém Nexusu. Značné množství členů Hadovy Ruky organizuje proti Famóznímu Fragmentu bojkoty a možná dokonce protesty, kvůli hrůzné historii Továrny, týkající se -”

“Oh, ti hipíci Továrnu nezastaví,” řekl Fuller a vyškubl noviny Veronice z rukou. “Nemůžu tomu uvěřit. Udržoval jsem tenhle Cirkus celých sto let. Skrz války! Úpadky! Perzekuce! Sociální rozvraty! Ty nejhorší strašáky, jaké na nás může anomální svět vrhnout! A takhle to skončí? Zkrachujeme kvůli Továrně?”

“Ah, pane, se vší úctou, Famózní Fragment úplně nezní jako něco, co by mohlo poskytnout zážitek, který by se svou úrovní byť jen blížil tomu našemu,” namítla Veronika. “A i kdyby, je to zábavní park. My jsme potulný Cirkus, takže to není žádná přímá konkurence.”

“Na ničem z toho nezáleží, když se bavíme o Továrně!” opáčil Fuller. “Knihovna jim neříká Baroni Lupičů jen tak! Bezohledně tvoří a udržují monopoly v jakémkoliv odvětví trhu se jim zachce a teď nabízí anomální zábavu! Nebudou tolerovat konkurenci. Nejlepší scénář je, že kvůli nim zkrachujeme, ale spíš než to nás odkoupí.”

“Odkoupí?”

“Tak to bude uvedené ve smlouvě, ale předpokládám, že z ní nikdo z nás neuvidí ani cent. Akorát všechno zabaví a nás všechny zotročí!

“Většina z nás už zotročená je,” připomněla mu Veronika. Fuller se na ni chladně podíval a jeho Volnokolka se přitiskla o něco blíž k ní.

“Veroniko, myslíš si, že jsem krutý?” zeptal se. Při té, ne až tolik rétorické, otázce najednou zbledla. “Oh, možná občas trochu rychle vytáhnu bič, když je to potřeba a možná jsem zabil jednoho nebo dva rebely v preventivní sebeobraně, ale to všechno jenom pro dobro Cirkusu Veroniko! Přece to chápeš ne? Tenhle Cirkus a lidé v něm jsou pro mě vším. Když už něco, tak jsem filantrop; krmím, oblékám a - především - ukrývám Zrůdy před světem, který je chce buďto zatknout, nebo popravit. Vše co od vás žádám na oplátku je kvalitní představení, abyste se tu udrželi. Jsem proto opravdu tak špatný?”

“Ne pane, jste velmi štědrý,” odpověděla okamžitě.

“Je to vlastně pocta. Cestovat mezi světy, předvádět pro nadšená publika. Vím, že to miluješ.”

“To je pravda pane, miluju to. Mám velké štěstí, že tu můžu být.”

“To my všichni Veroniko, ale zdá se, že nám naše štěstí došlo. Reggie Wondertainment mi o Továrně kdysi řekl. Kdysi tam pracoval, před tím než utekl. Veškerou podřadnou práci vykonávají lidé. Pokud jim dochází zaměstnanci najímají lidi zvenčí, ale většina jejich lidských pracovníků se množí a rodi přímo v Továrně. Jsou to zubožené, hladovějící věci s děsivě bledou kůží pokrytou černými sazemi. 16 hodin denně, každý den, jsou připoutaní ke strojům.

"Žijí v konstantní hrůze, že je stroje zmrzačí, nebo že je Předák potrestá, ale veškerá vůle utéct nebo se vzbouřit z nich byla dávno vymlácena. Někdy je Továrna, pokud to vyhodnotí jako výhodné, modifikuje pomocí mechatroniky a náhradních dílů, aby byli ve své práci efektivnější, ale ani tak nevydrží dlouho.

"A samozřejmě, Továrna nesdílí náš rozvolněný a bohémský pohled na věc, ó ne. Nikdy by netolerovali to, jak promrháváš svůj plodný potenciál tím, jak se muckáš s ostatníma dívkama. Ne ne ne, množící díry by jim byly mnohem podobnější. Čtyři a půl metru hluboko a ještě připoutaná k zemi aby se neřeklo. Vedou zde dvě trubky, jedna vodu a druhá ovesnou kaši, obě značně nedostatečné množství a uprostřed je čerpadlo. Oplodní tě semeny těch nejzbabělejších a nejposlušnějších pracovníků -"

"Fullere přestaň," vložil se do toho Manny.

" - a z tebe budou každých 8 měsíců vycházet nedonošené děti jako z automatu."

"Řekl bych, že chápe pointu."

"Díra se jimi bude plnit dokud nebudou schopné pracovat, pokud ovšem matka nebude mít žaludek na to, ukončit jejich trápení. Samozřejmě ale, pokud to udělá, Předák ji -”

“Zatraceně Fullere to stačí!” přikázal Manny. Fuller konečně ztichl a zapadl zpátky do svého křesla.

“Svoje jsem řekl,” řekl samolibě.

“Vskutku pane,” řekla Veronika mírně. “Nechci, aby náš Cirkus -”

Můj Cirkus.”

“ - převzala Továrna. Co budeme dělat?”

“Co můžeme dělat? Naposledy co byla Továrna vyřazena z nějakého odvětví trhu k tomu bylo zapotřebí spojených sil armád Essie P a Fey. Jsme ztraceni. V koncích. Kaput!”

Herman vyskočil z křesla a frustrovaný praštil lampu vedle něj. Ta se protočením svého kyvného ramena ráně vyhnula a pak zpětně praštila Fullera a shodila ho zpátky do křesla.

“Nemusí to být zas tak špatné. Wondertainment je konkurencí Továrny už po generace a pořád funguje,” připomněl mu Manny. “Poslyš: ztělesnění kapitalismu nebo ne, Továrna je pořád jenom firma. Diverzifikace je pokaždé riskantní a z tohohle článku je jasně vidět, že Továrna nemá tušení, jak řídit zábavní park. Půjdeme na slavnostní otevření, v utajení samozřejmě – ne že zase vykecáš svoje jméno prvnímu člověku, který se tě na něj zeptá jako ve Sloth's Pitu – a provedeme malou Industriální Špionáž. Jestli z toho budeme schopní udělat ještě větší hrůzu, než jaká to už bude, uděláme to. Podle informací, které tam získáme, se rozhodneme co dál, ale ať uděláme cokoliv, musíme zajistit, že se všichni dozví, jak strašný Famózní Fragment Fabriky je. Až na tom prodělají čtvrtinu majetku, celé to zruší a vrátí se zpátky k masové produkci opičích tlapek.”

“Pro boha živého Manny, mluvíš tady o korporátní sabotáži Továrny,” řekl Fuller a otřel si čelo kapesníkem. Manny se zasmál a zavrtěl hlavou.

“Pamatuju si, že za starých časů ses nebál ničeho. Co se stalo tomu muži, který narazil na Daliho obraz a přesvědčil monstra, která tam našel, aby pro něj pracovali jako Klauni? Muži, který se postavil před Ambasadora Alagaddy a trval na tom, aby bylo naše ubytování a stravování zdarma? Muži, který unikl údernému týmu Geo Sea, tím že křičel ‘Hele, rozptýlení!’?”

“Líbí se mi Mannyho nápad,” řekla Veronika. “Navíc, není to tak, že se vkrádáme do samotné Továrny. Je to veřejný zábavní park. Když budeme chytří, nikdo si nás ani nevšimne. A i kdyby jo, jsme přece plní magie. Postaráme se o sebe.”

“Argghhh! Jedna věc je, že do toho chce jít ta gorila, ale nedovolím, aby se říkalo, že se dvacetiněcoletá jevištní kouzelnice odvážila jít někam, kam Herman Fuller ne,” řekl Fuller. “Dobře tedy! Seberme odvahu a připravme se! Předveďme naši moc a vyrazme k těm zrezivělým branám! Riskujme uvěznění, mučení, smrt a otroctví u zlověstných chapadel Předáka! Nechť s námi má Rozbitý Bůh slitování, neb Herman Fuller a spol vyráží do Famózního Fragmentu Fabriky!”

“Otevírají až příští pátek,” připomněla mu Veronika.

“Ano, pak taky vyrazíme, tak jsem to myslel. Do té doby se nějak zabavte.”

| Hub | Akt II »

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License