Návod pro Nováčky

Úvod

Vítejte na Wiki České SCP Nadace! Tento návod vám pomůže přejít od příležitostného čtenáře k členovi stránky. Nejprve je třeba si uvědomit jednu věc:

Všechny práce zveřejněné na této wiki jsou, pokud není uvedeno jinak, fikce. Toto není roleplay stránka. Nadace neexistuje.

Tak, začneme pěkně od začátku.

 1. Udělejte si účet na Wikidotu, naší hostitelské stránce. To můžete udělat zde.
 2. Aby byla vaše žádost o členství přijata, musíte následovat všechny instrukce na této stránce, včetně přečtení celého tohoto návodu.
 3. Po přečtení celého návodu napište svou žádost na výše zmíněné stránce a potvrďte ji.

Očekáváme, že si přečtete Pravidla Stránky před tím, než napíšete nějaký komentář, že si přečtete Jak Napsat SCP dříve, než napíšete nějaký článek a že si přečtete Návod pro Překladatele, než se pokusíte o překlad.

POKUD JSTE NA TÉTO STRÁNCE, KVŮLI PODÁNÍ ŽÁDOSTI, PROSÍME POKRAČUJTE VE ČTENÍ

Pokud i po přečtení návodu budete mít nějaké otázky, podívejte se na FAQ.

Chování na Stránce

Váš život i váš čas tady u Nadace bude mnohem jednodušší, pokud si zapamatujete tuto jednoduchou věc:

Nebuď kretén.

Respektujte Personál: Každý člen personálu je důvěryhodný uživatel a má hromadu zkušeností se psaním a interakcí s lidmi na stránce. Zde můžete najít seznam všech zaměstnanců. Máte povinnost vědět, kdo je personál!

Zaměstnanci mohou vyjádřit svoje názory stejně, jako jakýkoli člen stránky. Doporučujeme vám, abyste se ke všem chovali slušně, ale při neoficiálních interakcích máte povoleno konverzovat, nesouhlasit a diskutovat, o čem chcete.

Zaměstnanecké Příspěvky: Takto člen personálu dává najevo, že jedná s pravomocí. Tyto komentáře/příspěvky budou jasně označeny jako "Staff Post", "Admin Post", "Zaměstnanecký Příspěvek", nebo jinak. Obvykle by členové měli tyto příspěvky pouze číst. Neodpovídejte na ně.

Upravování: SCP Nadace je Wiki, to znamená, že vás nabádáme ke psaní a přispívání na stránku. Wiki můžete rovněž vylepšovat úpravou již existujících stránek. Zapamatujte si, že každá úprava je pro všechny viditelná (viz zde). Existují dva druhy úprav:

 • Malé úpravy: Tyto úpravy zahrnují gramatické, pravopisné nebo interpunkční opravy. Pokud nezmění původní význam věty, úprava je v pořádku. Neměňte úmyslné pravopisné chyby nebo formátování. Pokud si nejste jistí, zda je vaše vedlejší úprava přípustná, před změnou se zeptejte v diskusi.
 • Velké úpravy: Tyto úpravy mění, nebo přidávají věty (kromě menších gramatických úprav), mění obrázky, nebo jinak významově mění článek. Na tyto úpravy potřebujete povolení od autora článku. Pokud tu původní autor již není, zeptejte se zaměstnance pro povolení nebo radu. Pokud jste našli článek, který porušuje pravidla, kontaktuje nejdříve personál.

Vhodný Obsah: Autoři mohou obvykle psát, co chtějí (SCP-231 je starým příkladem). Násilí, body horror a podobné věci jsou většinou v pořádku. Nicméně, pornografický a extrémně násilný obsah není obvykle povolen. Pro extrémní obsah použijte štítek "dospělé". Pokud si nejste jistí, zda je něco vhodné, zeptejte se personálu.

Roleplay: Nepředstírejte, že články nebo příběhy na Wiki jsou skutečné. Ano, některé postavy v článcích mají stejná jména jako autoři (protože postavy jsou podle autorů). Nepředstíráme ale, že jsme postavy ve fórech, nebo v chatu. Ještě jednou, toto není roleplay stránka!

Spam: Spamování na stránce je proti pravidlům. Nepřidávejte nové SCP každé dvě minuty a nezahlcujte fórum. Nepřidávejte nesmyslné odpovědi na příspěvky ve fórech, které jsou několik měsíců staré.

Podpis a Profil: Nepodepisujte své příspěvky. Na vašem profilu neodkazujte na materiál, který by nebyl povolen na stránce a nepřidávejte si ho jako avatar.

Pište konstruktivní komentáře: "Tvůj nápad stojí za hovno" nebo "je to hustý" rozhodně nejsou příklady zrovna kvalitní zpětné vazby. Můžete to psát, ale pokud budete u příspěvků pořád psát "Líbí se mi to!" nebo "Tohle je sračka!", tak to hodně rychle ztratí smysl.

Psaní kritiky/zpětné vazby na fórum je jiné, než v komentářích u článků. Očekává se, že příspěvky na fóru budou komplexnější.

Pro kompletní seznam věcí, které jsou a nejsou na stránce povoleny se podívejte na Pravidla Stránky.

Tady jsou nějaké tipy pro psaní zpětné vazby:

 • Co je na článku dobré/špatné? (Nemohou opravit to, o čem neví, že je špatně.)
 • Co by autor mohl udělat, aby chyby vylepšil, nebo opravil?
 • Poskytněte autorovi článku jinou perspektivu
 • Proč se vám článek líbil/nelíbil?

Nechceme po vás, abyste psali zpětnou vazbu u každého článku, ale dobré zpětné vazby zlepšují naši komunitu a pomáhají i vašemu vlastnímu psaní.

Podívejte se na návod pro kritiky pro podrobnější vysvětlení toho, co od dobrého kritika očekáváme.

Tipy ke psaní článků

 • RTFM: Skoro na všechno je tu napsaný návod, stačí ho jen objevit a přečíst.
 • Ptejte se: Na téhle Wiki jsou tisíce článků. Většinu jednoduchých nápadů už někdo zpracoval před vámi, ale tím se nenechte odradit. Není špatné použít nápad, který už někdo použil, jen je třeba ho upravit podle sebe. Ptejte se. Používejte náš Discord chat. Hodně lidí vám tam bude moct poradit nejen s nápady, ale i s celým procesem psaní článku. Následuje Hеѕӏo p­ro př­ip­­­­oj­e­ní n­a s­t­­­r­­­á­­­n­k­­­u. D­o pole n­ap­iš­te ná­sled­ující f­rá­zi: Budu následovat požadovaná pravidla, používat dostupné Návody a respektovat ostatní členy komunity SCP Nadace.

Zde je několik tipů, které je třeba mít na paměti.

 • Nespěchejte: Nováčci často předpokládají, že když už se připojili k tomuto typu stránky, musí něco napsat. To není pravda. Kvalitní psaní obvykle zabere hodně času. Snažit se napsat něco tak rychle, jak jen to jde, obecně povede k nekvalitnímu článku, který bude rychle špatně ohodnocen a smazán. Ohledně kritiky a zpětné vazby se můžete ptát našich členů na Discordu. I když vám nějaká kritika může připadat drsná, všichni vám jenom chtějí pomoct s vytvořením něčeho nového, unikátního a zajímavého. Dejte si načas, tohle není závod.
 • Experimentujte: Může se zdát, že hlavním zaměřením těchto stránek jsou články SCP. Hodně lidí ale také píše krátké příběhy o Nadaci nebo o Zájmových Skupinách. Máme také výtvarníky, vypravěče a grafiky, kteří vytvářejí náčrty, plakáty, a dokonce i animace. Nebojte se a dejte svému nápadu šanci! Rádi bychom ho viděli.
 • Plagiátorství: Plagiátorství je zakázané. Tato Wiki má poněkud rozsáhlejší definici plagiátorství, než je zvykem. Shrnutí zní přibližně takto: "Nepište o nápadu, který není váš". Nezkoušejte napsat creepypasty, memes nebo náznaky popkultury jako SCP. Tohle je Wiki pro originální obsah a přepsání něčího nápadu jako SCP nebo článek, který není neoriginální, vyústí ve smazání. Něco více o právech užití můžete najít zde.

Personál

Pokud budete mít otázku nebo budete potřebovat pomoc, nebojte se zeptat personálu. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je přes náš Discord. Můžete nám napsat i přes Wikidot, ale neočekávejte rychlou odpověď.

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License