Návod pro Nováčky

Úvod

Vítejte na Wiki České SCP Nadace! Tento návod vám pomůže přejít od příležitostného čtenáře k členovi stránky. Nejprve je třeba si uvědomit jednu věc:

Všechny práce zveřejněné na této wiki jsou, pokud není uvedeno jinak, fikce. Toto není roleplay stránka. Nadace neexistuje.

Tak, začneme pěkně od začátku.

 1. Udělejte si účet na Wikidotu, naší hostitelské stránce. To můžete udělat zde.
 2. Aby byla vaše žádost o členství přijata, musíte následovat všechny instrukce na této stránce, včetně přečtení celého tohoto návodu.
 3. Po přečtení celého návodu napište svou žádost na výše zmíněné stránce a potvrďte ji.

Očekáváme, že si přečtete Pravidla Stránky před tím, než napíšete nějaký komentář, že si přečtete Jak Napsat SCP dříve, než napíšete nějaký článek a že si přečtete Návod pro Překladatele, než se pokusíte o překlad.

POKUD JSTE NA TÉTO STRÁNCE, KVŮLI PODÁNÍ ŽÁDOSTI, PROSÍME POKRAČUJTE VE ČTENÍ

Pokud i po přečtení návodu budete mít nějaké otázky, podívejte se na FAQ nebo se zeptejte u nás na discordu.

Chování na Stránce

Respektujte adminteam: Jsou to lidé, kteří mají zkušenosti s fungováním stránky a starají se o její správný chod. Je to určitá autorita, kterou se vyplatí v mnohých případech poslouchat. V tomto seznamu můžete najít informace o všech současných i bývalých členech adminteamu. Berte s rezervou.

Upravování existujících článků: V případě, že uvidíte gramatickou chybu, nebojte se ji opravit. Pokud nezmění původní význam věty, úprava je v pořádku. Neměňte úmyslné pravopisné chyby nebo formátování. Pokud si nejste jistí, zda je vaše vedlejší úprava přípustná, před změnou se zeptejte na discordu. Případně, pokud jste zdatní v českém jazyce, můžete se příhlásit o roli korektora.

Vhodný obsah: Autoři mohou obvykle psát, co chtějí (SCP-231 je starým příkladem). Násilí, body horror a podobné věci jsou většinou v pořádku. Nicméně, pornografický a extrémně násilný obsah není obvykle povolen. Pro extrémní obsah použijte štítek "dospělé". Pokud si nejste jistí, zda je něco vhodné, zeptejte se adminů.

Spam: Spamování na stránce je proti pravidlům. Nepřidávejte nové SCP každé dvě minuty a nezahlcujte diskuze pod články. Nepřidávejte nesmyslné odpovědi na příspěvky ve fórech, které jsou několik měsíců staré. Kvůli spamu je na stránce zakázaný i roleplay.

Plagiátorství: Plagiátorství je zakázané. Tato Wiki má poněkud rozsáhlejší definici plagiátorství, než je zvykem. Shrnutí zní přibližně takto: "Nepište o nápadu, který není váš". Nezkoušejte napsat creepypasty, memes nebo náznaky popkultury jako SCP. Tohle je Wiki pro originální obsah a přepsání něčího nápadu jako SCP nebo článek, který není originální, vyústí pravděpodobně v jeho smazání. Něco více o právech užití můžete najít zde.

Recenze: Měly by být slušné a konstruktivní. Autoři si z krátké odpovědí ve stylu: "Tvůj článek stojí za hovno", ale ani "Skvělý!" nic nevezmou a nemohou se tak zlepšit. Tady jsou nějaké tipy pro psaní zpětné vazby:

 • Co je na článku dobré/špatné? (Autoři nemohou opravit to, o čem neví, že je špatně.)
 • Co by autor mohl udělat, aby chyby vylepšil, nebo opravil?
 • Poskytněte autorovi článku jinou perspektivu.
 • Proč se vám článek líbil/nelíbil?

Nechceme po vás, abyste psali zpětnou vazbu u každého článku, ale dobré zpětné vazby zlepšují naši komunitu a pomáhají k motivaci stávajících spisovatelů i vašemu vlastnímu psaní.

Podívejte se na návod pro kritiky pro podrobnější vysvětlení toho, co od dobrého kritika očekáváme.

Pro kompletní seznam věcí, které jsou a nejsou na stránce povoleny se podívejte na Pravidla Stránky.

Tipy ke psaní článků

 • RTFM: Skoro na všechno je tu napsaný návod. Zde můžete najít všechny, které jsou přeloženy do češtiny, nebo byly v češtině napsány.
 • Ptejte se: Na SCP Wiki existují tisíce článků. Většinu jednoduchých nápadů už někdo zpracoval před vámi, ale tím se nenechte odradit. Není špatné použít nápad, který už někdo použil, jen je třeba ho upravit podle sebe. Ptejte se. Používejte náš Discord chat. Hodně lidí vám tam bude moct poradit nejen s nápady, ale i s celým procesem psaní článku. Následuje Hеѕӏo p­ro př­ip­­­­oj­e­ní n­a s­t­­­r­­­á­­­n­k­­­u. D­o pole n­ap­iš­te ná­sled­ující f­rá­zi: Budu následovat požadovaná pravidla, používat dostupné Návody a respektovat ostatní členy komunity SCP Nadace.
 • Nespěchejte: Kvalitní psaní, překládání i korektování obvykle zabere hodně času. Snažit se udělat něco tak rychle, jak jen to jde, obecně povede k nekvalitně odvedené práce a možnému špatnému hodnocení a smazání článků. Ohledně kritiky a zpětné vazby se můžete ptát na Discordu. I když vám nějaká kritika může připadat drsná, všichni vám jenom chtějí pomoct s vytvořením něčeho nového, unikátního a zajímavého.
 • Experimentujte: Může se zdát, že hlavním zaměřením těchto stránek jsou články SCP. Hodně lidí ale také píše krátké příběhy o Nadaci nebo o Zájmových Skupinách. Jako začínající spisovatelé se nebojte se ani toho, že byste se netrefili do nadačního loru. Nadace nemá kánon - každý článek může existovat sám o sobě a nemusí souhlasit se zbytkem. Máme také výtvarníky, vypravěče a grafiky, kteří vytvářejí náčrty, plakáty, a dokonce i animace. Nebojte se a dejte svému nápadu šanci!

Personál

Pokud budete mít otázku nebo budete potřebovat pomoc, nebojte se zeptat personálu. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je přes náš Discord. Můžete nám napsat i přes Wikidot, ale neočekávejte rychlou odpověď. Nemějte strach z adminteamu. Jsou to lidé jako vy, prostí fanoušci SCP univerza, mají jen trochu víc zkušeností a znalostí. Vzájemná komunikace a debata může přinést mnoho dobrého pro obě strany.

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License