Pravidla Kritizování

Tato pravidla mohou být vynucována pouze personálem na základě jejich uvážení. Nepatříte-li mezi personál, nepokoušejte se je prosazovat. Případné porušení byste však měli ohlásit na našem Discordu a označit @Moderátor, nebo použít PM na wiki a kontaktovat tak přímo jednoho ze zaměstnanců.

Pravidla

Při kritizování práce kteréhokoliv autora musíte dodržovat následující pravidla. Více naleznete v Pravidlech Stránky.

 1. Kritizujte práci autora, nikoliv autora samotného. Neútočte na autorovu osobu, neurážejte ho a nebuďte k němu jinak neslušní. Zaměřujte se na jeho dílo.
  • Ku příkladu můžete autorovi sdělit: "Potřebovalo by to ještě trochu poupravit. Hlavní myšlenka je super, jenom by to možná chtělo změnit XY. Ale ty dodatky vážně nestojí za nic." Ale rozhodně ne: "Jsi příšernej spisovatel. Proč bys tohle vůbec psal?"
  • Nebojte se onomu autorovi slušně navrhnout například nahlédnutí do Návodů, konzultaci (na našem Discordu), prozkoumání tématu více do hloubky, nebo strávení více času objevováním tajů SCP Wiki. Hlavně u toho z autora nedělejte blbce.
 2. Kritika musí být věcná. Reakce v podobě "Meh", "lol", emotikonu nebo čehokoliv obdobného se nepočítá jako kritika. Je to zbytečný spam. To už raději nepište nic. Tato kritika autorovi ani dalším čtenářům nijak nepomáhá.
  • Neříkejte autorovi "Problém s timhle článkem je přece očividnej." Kdyby tomu tak opravdu bylo, žádný problém by nevznikl. Obdobná kritika je bezvýznamná a jejím jediným účelem je urazit autora.

Ve zkratce: Buďte nápomocní, civilizovaní a nezaujatí.


Rady

Jak správně kritizovat:

 1. Kritika by vždy měla autorovi nějak pomoci. Správná kritika by měla autorovi přesně říct, kde udělal chybu a jak jí napravit. Nebo naopak co udělal autor správně a čeho by se měl držet.
  • Pokuste se autorovi navrhnout odkud příště začít, nebo jak jeho výtvor zlepšit.
 2. Buďte tak nelítostní, jak jenom to jde. Pokud na svou kritiku zaobalíte do marcipánu a zalijete polevou, autor si může pomyslet, že je jeho dílo perfektní i přes to, že není.
  • "Nelítostný" není to stejné co "neslušný" a "neslušný" není stejné jako "nápomocný". SCP Wiki je kreativní komunita — chceme se vzájemně podporovat, abychom nepřestávali tvořit a zlepšili své spisovatelské schopnosti. Urážením a shazováním autora spíše od tvoření odradíte.
 3. Kritika rozpracovaného díla by měla být obsáhlá. Pokud autorova práce ještě není hotová, je důležité, aby byla kritika obsáhlá. Zmiňte ve své reakci co nejvíce bodů, které vám přijdou pofidérní a vyzdvihněte vše, co se vám na konceptu líbí, tak aby se měl autor čeho chytit.
  • Tento bod je tu, protože pokud odpovíte na něčí návrh prostým "Líbí se mi to", autorovi nijak nepomůžete. Pokud se vám koncept líbí, pak alespoň autorovi sdělte, co přesně se vám na něm líbí. I díky tomu může být výsledné dílo lepší.
 4. Kritika směřovaná na již vydané práce může být stručná. Články, které jsou na wiki zveřejněné jsou hotová díla, a tak není třeba je nijak obsáhle kritizovat.
  • Ku příkladu prosté "Souhlasím" (jakožto reakce na jiného autora) nebo krátký vtip (samozřejmě v rámci vší slušnosti) může autorovi zlepšit den. Pokud si nejste jisti, zdali nejste moc struční, klidně reagujte obsáhlejší kritikou.
  • Nikdo vás do kritizování nenutí. Nechcete-li, nemusíte. Taktéž nemusíte svůj názor nijak obhajovat.
 5. Přispějte něčím novým, nebo ničím. Pokud uvidíte, že někdo už napsal váš názor na článek, není nutné, aby jste přiběhli s tím samým a mávali s tím autorovi před obličejem.
 6. Mějte otevřenou mysl. Snažte se respektovat autorův styl. Možná, že se vám osobně nelíbí vtípky uprostřed seriózního článku, neobvyklé Třídy Objektu nebo autorův profilový obrázek, ale žádné z pravidel neříká, že by autor nemohl trochu experimentovat. Chceme podpořit ambiciózní nápady.

Máte-li nějaký dotaz či připomínku ohledně těchto pravidel, kontaktujte, prosím, personál na Discordu, nebo přímo zde na wiki. Děkujeme.

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License