Večer s Brightem
hodnocení: 0+x
blank.png

Jednoho krásného dne v Nadaci se Dr. Bright rozhodne postarat o několik menších problémů. Výzkumník, co se ptá na otázky, a co hůř, ptá se Brighta. A tak se stalo, že si Dr. Jack Bright zavolá Dr. Heidena do své kanceláře, aby si… popovídali.

Heiden je uveden do místnosti starým mužem, mladý doktor se zjevně necítí příjemně. "…Dr. Brighte, vyžádal jste si mě?"

"Heidene." Bright se lehce usměje. "Prosím, posaďte se." Ukáže na pohodlně vypadající židli před svým stolem. Heiden se na moment rozhlíží po místnosti a poté se posadí.

"Počkejte chvilku, prosím." Dr. Bright vytáhne malý ovladač z kapsy a začne mačkat tlačítka. Červená světla na kamerách v kanceláři zhasnou, dveře se zamknou a všechny přístroje se vypnou. "Tak. Mnohem lepší."

Heiden nervózně polkne a promluví "…ano, pane." Brightovy akce nijak neulehčily Frederickovým nervům. Nějak tušil, že to bylo záměrné.

"Takže, nebude se nic nahrávat pro případ, že byste se rozhodl být neukázněný. Poznámka, moje hůl je v rohu za vámi a mé ruce jsou prázdné. Tohle dělám proto, abych umožnil čistou konverzaci, což je očividně třeba." Pokývne lehce hlavou a pokračuje. "Tedy, zdá se, že se mnou máte nějaké nevyřízené účty. Měli bychom to probrat?"

Heidenova mysl ožila… ale opět se Frederick drží upřímnosti. Chvíli mu trvá, než se rozhodne co říct. "Ano, pane. Během své první, eh, nehody v Nadaci, jsem se setkal s SCP-963. Bylo použito pro pacifikaci vězně, ozbrojeného androida, jistě víte koho myslím."

Bright přikyvuje. "Sonia Velamourová. Bylo jí 29, žádní sourozenci, rodiče mrtví. Milovala jistého muže a on z ní udělal kyborga. Ano, vím o ní, pokračujte."

Heiden hledí na Brighta, zaskočen informacemi. "… správně. Napřed jsem protestoval proti této akci, ale šlo o bojovou situaci, a je pochopitelné, že mé protesty byly ignorovány. Zajímalo mě SCP-963 a byl mi nabídnut přístup k tajné složce ohledně tohoto objektu. Jsem odjakživa etik, Doktore Brighte, po celý - "

Bright se zasměje. "Je to prohnaný a ohavný předmět."

Heiden je opět zaskočen nepřipravený touto větou. Na chvíli jenom zírá a poté pokračuje. "-eh, tedy. Ta složka obsahovala sekce ohledně ukládání prázdných těl pro budoucí použití - čtyř těl."

"To je správně." Bright se dotkne tetování slzy pod svým okem. "Je mnohem příhodnější mít ta těla po ruce, než čekat, že mi osud sám nějaká naservíruje, v případě nehody. Tím, že je nechávám ve stázi, vydrží déle."

"Abych byl upřímný, pane, to je jeden z nejodpornějších zločinů, jaké jsem kdy viděl spáchané na skupinu lidí, ať už Třídu D, nebo ne. Mám ohromný problém ospravedlnit si to sám sobě a výsledkem toho se asi nechovám tak, jak se očekává vůči starším zaměstnancům." Heiden zakašle, stále nervózní ohledně své zpovědi nadřízenému. "… abych to zkrátil a šel k věci, pane, co vám dává právo na ta těla?"

Bright se… zářivě usměje. "Á, samozřejmě, právo. Jste si vědom toho, že zaměstnance Třídy D na konci měsíce terminujeme, že?"

Heiden přikývne. "Jsem si toho vědom. Ale myslím si, že i smrt je lepší."

"Dobrá tedy, pojďme se podívat na má těla. Máte nějaký problém s mým používáním těl primátů?"

"Mě… je to nepříjemné, abych se přiznal, pane." Heiden se na chvíli zamyslí a jeho tón opět zneformální. "Není… není to ale bytostné. Nebudí mě to v noci. Je to jenom další trochu podivná věc, co se v práci dějí."

"Tak to máme dvě těla z krku." Jak to říká, skrčí přitom dva prsty na ruce. "No a co tenhle. Hank Ashton, 42 let, odsouzený pedofil a vrah dětí. Užívá si jahodovou zmrzlinu a odraz očí malých holek v ostří nože předtím, než jim podřízne hrdlo."

Heiden přikývne. Ví, kam Jack míří. "Zaslouží si zemřít. Pokud se neprokázalo, že vystavení SCP-963 je stejné, jako transplantace mozku - a vzhledem k povaze SCP-963 si nemyslím, že by důkaz existoval- nevěřím, že použití objektu je opodstatněné."

"Je to stejné jako transplantace mozku. Mozek příjemce je kompletně vymazán."

"Nebudu dále tlačit po této otázce, ale- jak si můžete být jistý? To zařízení je pokroucená, znepokojivá věc. Co se stane s 'daty', které vymaže?" Heiden si chce být jistý.

Bright zavrtí prstem na Heidena, doufá, že mu to vysvětlí. "Představte si to jako počítač. Všechny soubory jsou přendány do koše-" poklepe na 963 -" a nové soubory je nahradí. Přestože mohou existovat malé implikace toho, že ty soubory tam kdysi byly, musel byste se snažit, abyste je našel. Naneštěstí existuje v tom koši špatná kopie. Proto se od tamtud držím dál, jak jen to jde."

"Ale… potom to vědomí nikdy nezemře. Je jenom odděleno pryč?" Znělo mu to tak… odporně.

Bright zakroutí hlavou. "Vědomí zemře, ale vzpomínky zůstávají."

"Takže… je to jako kdyby jste připnul své vědomí na mrtvolu." Heidena mrzí, že to zní tak surově, ale snaží se tomu porozumět.

Bright luskne prsty. "Přesně. Všechny funkce jsou moje. I ty, které bys nemyslel, že jde změnit. Každé tělo, kde jsem, má stejný pulz, stejně dýchá, chodí stejně."

Heiden se zachmuří. To je… bizarní. Počkat, kde že to pracuje? "Chápu, pane. Můj postoj vůči vám byl založen na špatném pochopení SCP-963 a za to se omlouvám."

"Dobrá. Ale i kdyby to nebylo náhodou, je tu ještě další důvod, proč si… zasloužím… tato těla."

Heiden lehce pokroutí hlavou. "…Tomu nerozumím, pane."

"Já jsem Nadace." Bright hledí na Heidena, slabý úsměv na tváři. V jeho očích… no, četli jste zprávu a teorie, ne?

Heiden očividně dostal silně upravenou verzi složky. Hledí na Brighta, více než trochu hloupě. "Vy… vy jste Nadace?" Jediné, co teď slyší v hlavě, je 'ochromující megalománie' na úrovni 'Já jsem zákon!'. "Pane, Nadace SCP, pokud vím… vyžaduje práci myslí, jako jste vy a je - alespoň pokud vím - spolupráci mnoha lidí. Proto… nechápu."

Bright se postaví, začíná přecházet, gestikuluje rukama. " Aktuálně jste mladší výzkumník a já jsem starší výzkumník, zodpovídám za personál. To znamená, že já vybírám, koho přijmeme, že zvládnou obtížnou práci a že z nich udělám někoho, z koho jednou bude starší výzkumník, ať už ví, že to dělám, nebo ne."

Bright pokračuje. "Za 25 let budeš starší výzkumník, možná budeš mít vlastní Oblast, rozhodně mnoho nových výzkumníků, vycvičených mnou, pod mými křídly. Já budu starší výzkumník zodpovídající za personál.

"Za 50 let budeš, pokud to dobře půjde, připravený odejít do důchodu a přenechat svojí práci staršímu výzkumníkovi, který do Nadace přišel díky mě. Já budu pořád starší výzkumník zodpovídající za personál." Bright soustředí svůj pohled na Heidena, ujišťuje se, že to chápe.

"Za 75 let, pokud budeš ještě naživu, budeš trpět demencí a podobnými mentálními chorobami, sotva budeš ovládat svůj měchýř. Já, na druhou stranu, budu v těle stejně mladém, jako mi ho dají, budu cvičit novou generaci výzkumníků."

Haiden si s nově nalezeným děsem uvědomuje, kam Dr. Bright míří.

Bright zabodne svůj prst do stolu, aby tomu dodal váhu. "Za 100 let budeš mrtvý a výzkumníci, které jsi učil, se budou připravovat na odchod do důchodu. Já budu vědět, kým je nahradím."

Brightův hlas zůstává klidný a jasný, jakoby mluvil o přeřazení na jinou pozici. Nezdá se, že by ho to opravdu zajímalo, ale je to třeba říct. "Za 200 let bude tvé jméno pamatováno jenom pracovitými výzkumníky, jedno jméno mezi mnoha z těch, jež byli výzkumníky Nadace. Já… budu starší výzkumník. Čas od času se posadím se skleničkou vína a zavzpomínám na všechny ty, co prošli kolem, ale bude to dlouhý seznam."

"Za 1000 let ode dneška, si nikdo nevzpomene, že jsi existoval. A… já budu stále pracovat s Nadací, chránit lidstvo. Chápeš už? Já jsem Nadace. Já utvářím její budoucnost a já ji držím v chodu. Jsem potřeba, ať už je to jakkoliv zlovolné. Vidíš to už?"

Heiden drží dlouho ticho. "Proč to musíte být vy? 963 bylo předtím v držení někoho jiného a jednou bude zase u někoho jiného. Vy to chcete?"

Bright smutně zatřepe hlavou. "Nikdo přede mnou neměl 963. Bylo vytvořeno pro jiného muže, ale pro něj nefungovalo. Já jsem první a jediný. Není úniku před 963." Jack se chvíli zamýšlí nad otázkou. "Chci to? Ne. Ale komu jinému mám věřit, že to zvládne?"

Nejistý, Haiden pokračuje. "Nemusíte řídit Nadaci, Dr. Brighte. Nejste Atlas - žádný člověk není. Věřte tomu, že jsou lidé, kteří dokáží práci odvést do konce. Za tu dobu, co tu jste, jich muselo být hodně. Není zodpovědnost jednoho člověka, aby zachránil svět."

"Co jiného mám? Když odejdu, označí mě za SCP a ukryjí 963 někam, kde to potrvá dlouho, než ho někdo najde." Ví, že někdo ho najde. Je to součástí té kletby. "Myslíš, že můžu žít normální život? Nemůžu mít svoje vlastní děti, jenom děti těch, jimž patří tělo, co nosím. Sakra, když dojde na sex, víš jak těžké je, když se tě něco dotýká, ale nikdy tvůj partner, ani na sekundu? Když je to moc divoký, já za to zaplatím. Nadace je můj život. A já ho udělám skvělý." Bright se usměje. Není to zrovna uklidňující.

"Vy… vy se toho vážně nemůžete zbavit, že?" Heiden na chvíli zastaví. "Já… upřímnou soustrast, pane." Heiden ani neví, co by řekl. Připadá si jako bastard.

"Nikdy." Bright zvedne ovladač. "Skončili jsme?"

"Věřím, že ano, pane." Heidenova hlava je skleslá.

Bright stiskne tlačítko a všechno se opět navrátí k životu. "Můžete jít. Netrap se tím moc Heidene. Mám pro tebe velké plány."

Heiden se narovná a hledí přímo před sebe. "Ano, pane." Otočí se a odchází z místnosti.

A Jack Bright pozoruje jak mizí ve dveřích, úsměv se mu rozšiřuje. "Tak velké plány."

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License